Nowy sondaż dla DoRzeczy.pl. Partia Kaczyńskiego miałaby ponad 200 mandatów
"Gdyby w najbliższą niedzielę odbywały się wybory do Sejmu, na którą z poniższych partii bądź koalicji partii oddał/a/by Pan/i swój głos?" – tak brzmiało pytanie postawione przez ankieterów.
Z badania wynika, że najwięcej osób chciałoby oddać głos na Prawo i Sprawiedliwość – Zjednoczoną Prawicę. Taką opcję zaznaczyło 36,4 proc. respondentów. To wzrost o 0,5 p.p. w porównaniu z poprzednim sondażem przeprowadzonym dla DoRzeczy.pl pod koniec 2021 roku. Taki wynik oznaczałby 202 mandaty dla ugrupowania politycznego Jarosława Kaczyńskiego w nowym parlamencie, ale też stratę względem bieżącej kadencji o 33 miejsca. Do sprawowania samodzielnych rządów PiS-owi zabrakłoby zatem 21 posłów.
KO zyskuje
Na drugim miejscu znalazła się Koalicja Obywatelska (Platforma Obywatelska, .Nowoczesna, Zieloni, Inicjatywa Polska) z poparciem na poziomie 27,5 proc. (+ 3,3 p.p.), co oznaczałoby 142 mandaty w Sejmie, zatem zysk 8 miejsc. Podium uzupełnia Polska 2050 Szymona Hołowni, którą wskazało 9,5 proc. badanych. To zdecydowanie największy spadek w porównaniu z grudniem 2021 roku – o 4 p.p. Takie poparcie dawałoby ruchowi byłego kandydata na prezydenta 38 mandatów.
Na czwartym miejscu w sondażu firmy Estymator dla portalu DoRzeczy.pl znalazła się Konfederacja Wolność i Niepodległość – 9,4 proc. poparcia, wzrost o 0,4 p.p. Wynik dawałby tej formacji 36 miejsc w Sejmie, czyli więcej o 25 mandatów w porównaniu z obecnym stanem w sali plenarnej. Na dalszej pozycji znajduje się Lewica (Nowa Lewica, Partia Razem) z wynikiem 7,8 proc., co oznacza spadek o 0,6 p.p. w porównaniu z poprzedni sondażem. Takie poparcie może się przełożyć na 24 mandaty, czyli mniej o 25 niż w obecnej kadencji.
Chęć oddania głosu na Polskie Stronnictwo Ludowe – Koalicję Polską deklaruje 6,6 proc. badanych, czyli o 0,2 p.p. mniej niż ostatnio. Oznacza to 17 mandatów (spadek o 13).
Ponadto 2,8 proc. badanych zaznaczyło odpowiedź "inni" (+ 0,6 p.p.). Oznacza to jeden mandat dla mniejszości niemieckiej.
Frekwencja powyżej 50 proc.
Badanie przeprowadzono w dniach 16-17 lutego 2022 r. na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1047 dorosłych osób metodą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych CATI.
W prezentowanych wynikach uwzględniono wyłącznie osoby, które zadeklarowały, że będą głosować i określiły na jaką partię w wyborach do Sejmu będą głosować. Szacowana frekwencja wyborcza wyniosłaby 52%.