UE zatwierdziła sankcje na Putina i Ławrowa
Informację o dodaniu Putina i Ławrowa do listy przekazał w piątek po spotkaniu szefów MSZ państw członkowskich Unii Europejskiej przedstawiciel UE ds. bezpieczeństwa Josep Borrell. Zapadła decyzja o zamrożeniu aktywów Putina i Ławrowa.
Putin i Ławrow objęci sankcjami
Rozmowy dotyczące nałożenia restrykcji na rosyjskiego prezydenta i ministra zostały przeprowadzone w nocy z czwartku na piątek. Zdecydowana większość przywódców państw unijnych opowiedziała się za objęciem polityków sankcjami.
– Przyjęliśmy wniosek, że uderzymy sankcjami we wszystkich, który odgrywają znaczącą rolę gospodarczą we wsparciu reżimu Putina – zakomunikował Borrell.
Jak oświadczył, unijna dyplomacja liczy, że sankcje spowodują wzrost inflacji w Rosji, erozję jej bazy przemysłowej oraz obniżenie inwestycji zagranicznych.
– Wyłączenie Rosji z systemu SWIFT może zostać przyjęte w najbliższych dniach, w zależności od postępowania Rosji – dodał Borrell.
Sankcje UE na Rosję
Szefowie państw i rządów Unii Europejskiej zorganizowali w czwartek nadzwyczajny szczyt w Brukseli związany z rosyjską inwazją na Ukrainę. Przywódcy UE uzgodnili sankcje mające na celu nałożenie na Moskwę "masowych i dotkliwych konsekwencji".
"Sankcje te obejmują sektor finansowy, sektor energetyczny i transportowy, towary podwójnego zastosowania, a także kontrolę eksportu i finansowanie eksportu, politykę wizową, dodatkowe wykazy osób z Rosji i nowe kryteria umieszczania na liście" – czytamy w konkluzjach Rady Europejskiej.
W oświadczeniu napisano, że "Rosja ponosi pełną odpowiedzialność za ten akt agresji i wszelkie zniszczenia, jakie spowoduje" i że Moskwa "zostanie pociągnięta do odpowiedzialności za swoje czyny".
RE wzywa też do pilnego przygotowania i przyjęcia kolejnego pakietu sankcji indywidualnych i gospodarczych obejmujących również Białoruś, z której terytorium rosyjskie czołgi najechały Ukrainę.
Rosja zawieszona w prawach członka Rady Europy
W piątek Komitet Ministrów Rady Europy w Strasburgu podjął decyzję o zawieszeniu Federacji Rosyjskiej w prawach członka Rady Europy.
Wniosek o zawieszenie Rosji wniosły Polska oraz Ukraina. W piątek popołudniu informował o tym premier Mateusz Morawiecki, pisząc na swoim facebookowym profilu, że Komitet uruchomił procedurę z art. 8 Statutu Rady Europy o zawieszeniu członka Rady.
Zawieszenie w prawach członka oznacza, że przedstawiciele tego państwa stracili ze skutkiem natychmiastowym prawo uczestnictwa w pracach wszystkich organów Rady Europy.
Polska usilnie zabiegała o zdecydowaną reakcję Rady Europy wobec agresywnych i całkowicie nieakceptowalnych działań Rosji i z zadowoleniem przyjmuje dzisiejszą decyzję.