Fala uchodźców w Polsce. Szefernaker: Zgadzam się tutaj z Trzaskowskim
Agresja Rosji na Ukrainę rozpoczęła się 24 lutego rozkazem prezydenta Władimira Putina o przeprowadzeniu "specjalnej operacji militarnej" w celu "demilitaryzacji" i "denazyfikacji" Ukraińców.
Od tego czasu ukraińscy uciekinierzy masowo przybywają do Polski, szukając bezpiecznego schronienia. W pomoc humanitarną włączyło się wiele organizacji i instytucji, ale przede wszystkim osób prywatnych. Rząd przy współpracy z samorządami zorganizował punkty recepcyjne w województwach przygranicznych, gdzie uchodźcy przechodzą weryfikację danych osobowych.
Od początku wojny na Ukrainie do Polski przyjechało 1,758 mln osób – podała w poniedziałek na Twitterze Straż Graniczna.
Szefernaker: Zgadzam się z Trzaskowskim
O sytuację na granicy i napływ uchodźców był pytany wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker. Polityk podkreślił, że obecny kryzys est bezprecedensowy.
– Zgadzam się z panem prezydentem Rafałem Trzaskowskim, który powiedział, że żadna administracja państwowa na świecie nie była przygotowana na taką falę uchodźców. W latach 2015-2016 do Europy przybyło milion migrantów w dwa lata i wtedy mówiono o kryzysie europejskim. Dziś mamy 1,5 miliona, już na dzień dzisiejszy 1 740 000, bo to najnowsze dane. Te osoby przeszły przez granicę tylko i wyłącznie ukraińsko-polską. Są dodatkowi, którzy przeszli przez wiele innych granic Ukrainy – powiedział Paweł Szefernaker w TVN24.
Polityk zaznaczył, że od środy rozpocznie się proces rejestracji Ukraińców w Polsce. Podczas procedury będzie nadawany pesel.. – Urzędnicy administracji rządowej, przez najbliższy miesiąc, będą w jakiejś części wspomagać samorządy. Będziemy ręka w rękę, rejestrować te osoby, ponieważ wiemy, że to jest bardzo ważna czynność i w tej chwili musimy współpracować, a nie rywalizować – zapewniał.
Jednocześnie wiceminister podkreślił, że rząd przygotowuje kolejne plany na ewentualne kolejne fale uchodźców. – Ale chciałbym powiedzieć, że z tego pierwotnego planu są jeszcze miejsca, które są w rezerwie, przede wszystkim w mniejszych miejscowościach – dodał Szefernaker.
Ustawa dotycząca pomocy
Prezydent Andrzej Duda złożył podpis pod projektem ustawy, który zakłada m.in. możliwość legalnego pobytu i prawo do pracy dla uchodźców przez półtora roku z możliwością przedłużenia do trzech lat.
Wcześniej w Sejmie przeszła poprawka Senatu, usuwająca przepis o wyłączeniu odpowiedzialności urzędników z regulacji ustawy ws. dyscypliny finansów publicznych na czas konfliktu na Ukrainie, jeżeli działaliby np. w celu ochrony życia lub zdrowia wielu osób w czasie wojny na terytorium Polski, państwa UE lub NATO albo kraju sąsiedniego.