PGNiG zawarło umowę z Rządową Agencją. Chodzi o zapas gazu
Przedsiębiorstwo sprzedało 10 063 104 MWh gazu ziemnego stanowiącego zapas obowiązkowy do Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych. Zlecenie będzie kosztować Skarb Państwa 5,955 mld złotych – podała spółka, cytowana w poniedziałek przez portal.isbnews.pl.
RARS dokona zapłaty w ratach, ale nie później niż do 31 sierpnia 2022 roku.
Umowa między PGNiG i RARS
"PGNiG zawarło umowę w przedmiocie zlecenia Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych wykonywania zadań w zakresie utrzymywania zapasów obowiązkowych gazu ziemnego na okres od 18 marca 2022 roku do 30 września 2022 roku z możliwością przedłużenia do 30 września 2023 roku" – możemy przeczytać w komunikacie w tej sprawie.
Ponadto, umowa zawiera postanowienia dotyczące obowiązku odkupu przez PGNiG gazu ziemnego w przypadku uruchomienia zapasu obowiązkowego.
Zarząd przedsiębiorstwa wyraził zgodę na zawarcie umowy z Rządową Agencją 4 marca tego roku.
Pozycja PGNiG
Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo jest obecne na warszawskiej giełdzie od 2005 roku.
Grupa zajmuje się wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju, importem gazu ziemnego do Polski, magazynowaniem gazu w podziemnych magazynach gazu, dystrybucją paliw gazowych, a także zagospodarowaniem złóż gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju i za granicą oraz świadczeniem usług geologicznych, geofizycznych i poszukiwawczych w Polsce i za granicą.
Skonsolidowane przychody ze sprzedaży spółki sięgnęły w 2020 roku 39 mln 197 tys. złotych.
Koniec kupowania gazu z Rosji
– PGNiG ma portfel kontraktów, które zastąpią rosyjskie dostawy – zapewnił w ubiegłym tygodniu pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej.
Piotr Naimski podkreślił, że Polska opowiada się za natychmiastowym embargiem na dostawy ropy z Rosji. Zwrócił też uwagę, że "trudno sobie wyobrazić" kontrakty biznesowe z Federacją Rosyjską w obecnych czasach.
Minister zapewnił w rozmowie z radiem RMF FM, że Polska jest w stanie znaleźć inne źródła dostaw.