Sejm znowelizował Kartę Nauczyciela. Wzrost wynagrodzeń od 1 maja
Za nowelą głosowało 458 posłów, nikt nie był przeciwny, nikt nie wstrzymał się od głosu – przekazał portal.isbnews.pl. Wcześniej parlamentarzyści odrzucili zgłoszone poprawki. Projekt miał status poselskiego.
Zmiany dla nauczycieli
W uzasadnieniu zmian wskazano, że utrzymanie w 2023 roku poziomu średniego wynagrodzenia nauczycieli obowiązującego w roku wcześniejszym będzie wymagało podwyższenia od 1 stycznia 2023 roku kwoty bazowej, która obowiązuje nauczycieli. Zgodnie z obecnymi przepisami z Karty Nauczyciela średnie wynagrodzenie nauczycieli zależy od ich statusu zawodowego. Od 2020 roku wysokość średniej pensji nie uległa zmianie.
Jak podano, koszt podniesienia średnich wynagrodzeń nauczycieli o 4,4 proc. w okresie od 1 maja 2022 roku do 31 grudnia 2022 roku wyniesie około 1,67 mld złotych. W kwocie tej został także uwzględniony skutek wzrostu dotacji udzielanych przez jednostki samorządu terytorialnego dla szkół, przedszkoli i placówek niesamorządowych wynikający ze wzrostu kwoty części oświatowej subwencji ogólnej na ucznia.
Kształcenie dzieci z Ukrainy
W liczbie etatów przyjętych do wyliczeń uwzględniono m.in. wzrost wynikający z konieczności zatrudnienia nauczycieli w związku z zapewnieniem kształcenia uczniom przybywającym z Ukrainy w wyniku inwazji wojsk Federacji Rosyjskiej.
Minister edukacji i nauki prof. Przemysław Czarnek zaapelował o uruchomienie środków z Unii Europejskiej na edukację w związku z przyjęciem do polskich szkół dzieci ukraińskich uchodźców, dla których powstały m.in. tak zwane oddziały przygotowawcze.