Gawkowski: Możemy odsunąć PiS od władzy. Wspólna lista opozycji niekoniecznie
Poseł Lewicy był w środę gościem Jacka Prusinowskiego w programie "Sedno Sprawy" na antenie Radia Plus. Podczas rozmowy pojawił się wątek ewentualnej wspólnej listy opozycji w wyborach parlamentarnych. Zdaniem Gawkowskiego nie jest to najlepszy pomysł.
– Nie czuję dzisiaj, że jedna lista to jest dobre rozwiązanie. Węgierskie rozwiązanie pokazało, że wspólna lista straciła 800 tysięcy głosów – powiedział podczas audycji polityk Lewicy, której przedstawiciele zaraz po ogłoszeniu wyników węgierskich wyborów wyrażali rozgoryczenie, a jednocześnie wskazywali na konieczność wyciągnięcia wniosków przez opozycję w Polsce.
Gawkowski: Możemy odsunąć PiS od władzy
Gawkowski zapewnił jednak, że jego ugrupowanie jest zainteresowane sformowaniem wspólnego obozu rządzącego po pokonaniu PiS w wyborach.
– Jesteśmy jako Lewica gotowi rządzić z Platformą, Hołownią, z PSL-em. Możemy odsunąć PiS od władzy. W przyszłym rządzie Lewica się widzi, bo jest odpowiedzialną opozycją, ale wspólna lista niekoniecznie – powiedział.
– Wczoraj był sondaż Kantara, że Lewica może liczyć na blisko 40 mandatów, 9 procent. Bez Lewicy nie da się złożyć wspólnego rządu i odpowiedź na pytanie, że tylko jedna lista daje taką gwarancję, dziś według mnie nie jest perspektywą, która zmierza ku zwycięstwu nad PiS-em – powiedział Krzysztof Gawkowski.
Sondaż: Zjednoczona Prawica kontra zjednoczona opozycja
Tymczasem w opublikowanym tydzień temu badaniu pracowni Social Changes dla wPolityce.pl ankieterzy zapytali respondentów o to, na kogo oddaliby swój głos w przypadku rywalizacji Zjednoczonej Prawicy ze zjednoczoną opozycją. Według tego sondażu górą byłby Donald Tusk i jego koalicjanci.
Wspólny blok opozycji mógłby w takim przypadku liczyć na 43 proc. poparcia, podczas gdy koalicja rządząca zdobyłaby 39 proc. głosów.
Badanie zostało zrealizowane metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview) na panelu internetowym w dniach od 8 do 11 kwietnia 2022 roku. Badanie zostało przeprowadzone na ogólnopolskiej, reprezentatywnej (pod względem: płci, wieku, wielkości miejsca zamieszkania) próbie Polaków. W badaniu wzięło udział N=1079 osób.