"Pieniądze za praworządność". KE uruchomiła procedurę wobec Węgier
W środę KE podjęła decyzję o wdrożeniu mechanizmu "pieniądze za praworządność" wobec władz w Budapeszcie.
Jourova: Węgry będą musiały odpowiedzieć na nasze obawy
"Dziś wysyłamy notyfikację do Węgier, formalnie uruchamiając procedurę warunkowości budżetowej" – przekazała za pośrednictwem mediów społecznościowych wiceprzewodnicząca KE Věra Jourova.
"Zidentyfikowaliśmy problemy, które mogą naruszać praworządność na Węgrzech i wpływać na budżet UE. Węgry będą musiały odpowiedzieć na nasze obawy i zaproponować środki zaradcze" – oznajmiła.
Mechanizm określany jako "pieniądze za praworządność" dopuszcza możliwość zamrożenia środków w budżecie Unii Europejskiej dla państw członkowskich, które naruszają zasady państwa prawa.
Orban wybrał wybory
Sygnały dotyczące uruchomienia procedury pojawiły się a tuż po wygranych przez Fidesz Viktora Orbana wyborach parlamentarnych.
Przypomnijmy, że na początku kwietnia obóz polityczny kierowany przez Viktora Orbana rozgromił zjednoczoną opozycję.
Rządząca koalicja Fideszu i Chrześcijańsko-Demokratycznej Partii Ludowej (KDNP) pokonała wspólną listę formacji opozycyjnych. W skład uformowanej aż z 6 partii „egzotycznej” koalicji od postkomunistów do nacjonalistów weszły: Koalicja Demokratyczna, Węgierska Partia Socjalistyczna, Dialog, Polityka Może Być Inna, Jobbik i Momentum.
W trakcie kampanii wyborczej Orban zapewnił rodaków, że nie pozwoli na wmanewrowanie Węgier w wojnę Rosji z Ukrainą.
Na czym polega mechanizm warunkowości?
Węgry, podobnie jak Polska, zaskarżyły do TSUE stosowanie mechanizmu, który jest nazywany mechanizmem "pieniądze za praworządność". W lutym Trybunał odrzucił jednak skargę Budapesztu i Warszawy.
Według oficjalnych wytycznych KE system warunkowości ma chronić unijny budżet przed naruszeniami zasad państwa prawnego. Szczegółowo wyjaśniono, jak rozporządzenie będzie stosowane. Szczególną uwagę zwrócono na takie kwestie, jak:
- warunki przyjęcia środków, w tym także to, na czym mogą polegać istotne naruszenia zasad państwa prawnego i w jaki sposób będzie się oceniać, czy naruszenia te wpływają lub stwarzają ryzyko wpływania – w wystarczająco bezpośredni sposób – na interesy finansowe UE;
- komplementarność rozporządzenia dotyczącego warunkowości oraz innych narzędzi ochrony budżetu UE, w tym unijnych przepisów finansowych i przepisów sektorowych. Należą do nich przepisy dotyczące funduszy objętych zarządzaniem dzielonym (np. w ramach polityki spójności, wspólnej polityki rolnej) oraz Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności będącego głównym elementem narzędzia służącego odbudowie – NextGenerationEU;
- konieczność zapewnienia, by proponowane środki były proporcjonalne, odpowiednie i konieczne do rozwiązania problemów w danym przypadku;
- kroki, które należy podjąć, zanim środki zostaną zaproponowane, w tym źródła informacji, z których Komisja będzie korzystać, rolę skarg, kontakty z państwami członkowskimi: procedury przyjmowania i uchylania środków;
- konieczność ochrony praw odbiorców końcowych lub beneficjentów finansowania unijnego, ponieważ państwa UE powinny w dalszym ciągu dokonywać płatności w ramach programów lub funduszy UE niezależnie od okoliczności.