Rosja zaatakowała na zachodzie Ukrainy. Pentagon ocenia skutki
Wysoki rangą przedstawiciel Departamentu Obrony, który zastrzegł sobie anonimowość powiedział, że Rosjanie nasilili ataki wokół Lwowa na zachodzie Ukrainy, bo chcą wyeliminować kolej. – Obie strony polegają na kolei w kwestii zaopatrzenia – dodał.
Według niego żadne amerykańskie ani inne dostawy zachodniej broni nie zostały zniszczone przez rosyjskie naloty, mimo że tak przekonywał Kreml.
Urzędnik stwierdził, że około 2 tys. rosyjskich żołnierzy cały czas pozostaje w okolicach Mariupola, a ofensywa w Donbasie "utknęła w martwym punkcie.
Jego zdaniem Stany Zjednoczone nie widzą żadnym oznak, żeby Białoruś była gotowa do włączenia się do wojny. Zwrócił przy tym uwagę, że reżim Aleksandra Łukaszenki "gości" rosyjskie wojska i pozwala im atakować ukraińskie cele ze swojego terytorium.
Ukraina broni się przed Rosją już ponad dwa miesiące
Inwazja Rosji na Ukrainę rozpoczęła się 24 lutego. Atak poprzedziło telewizyjne wystąpienie Władimira Putina, w którym poinformował, że podjął decyzję o przeprowadzeniu "specjalnej operacji wojskowej" w celu ochrony osób "cierpiących nadużycia i ludobójstwo przez reżim kijowski".
Dokonując inwazji na Ukrainę, Putin wywołał konflikt, który przekształcił się w największą konfrontację zbrojną w Europie od czasu zakończenia II wojny światowej i doprowadził do ogromnego problemu migracyjnego – z Ukrainy uciekło ponad 5,5 mln ludzi, z czego najwięcej (3 mln) do Polski.
Eksperci sądzą, że rosyjska operacja weszła już w nową fazę i wkrótce w Donbasie może dojść do bitwy pancernej, jakiej nie widziano od ponad 80 lat.