Trójmiasto rezygnuje z darmowej komunikacji dla Ukraińców. Co z Lublinem i Warszawą?
Po wybuchu wojny 24 lutego 2022 roku polscy przewoźnicy zaoferowali uciekinierom z Ukrainy darmowy transport publiczny. Do tej pory uchodźcy mogą jeździć za darmo m.in. większością pociągów PKP Intercity, składami Polregio, innych kolejowych spółek, ale też komunikacją miejską w wielu polskich miastach.
Koniec darmowej komunikacji?
W czwartek portal polsatnews.pl przekazał, że niektóre pomorskie miasta przestały udostępniać uchodźcom z Ukrainy darmową komunikację publiczną. To m.in. Gdańsk, Gdynia, Sopot i Wejherowo. Od 1 maja bilety na przejazd trzeba kupować w miejscowościach, które korzystają z Metropolitalnego Związku Komunikacyjnego Zatoki Gdańskiej.
Darmowe bilety dla uchodźców będą obowiązywać jednak w trójmiejskiej PKP Szybkiej Kolei Miejskiej i lokalnych pociągach Polregio.
Zmiany w Lublinie i w Warszawie
Zmiany odnośnie darmowej komunikacji dla uchodźców zaszły także w Lublinie. Tutaj uciekinierzy z Ukrainy nadal mogą korzystać z darmowego transportu publicznego, jednak zmieni się finansowanie biletów. Bezpłatną komunikację mają opłacić samorządy zza granicy.
"Stowarzyszenie Förderverein Münster-Lublin zorganizowało zbiórkę pieniężną, a miasto Nancy podjęło uchwałę o przekazaniu środków" – poinformowała portal "Spotted Lublin" rzeczniczka prezydenta Lublina Katarzyna Duma.
Z kolei w Warszawie darmowy transport publiczny ma utrzymać się co najmniej do końca maja. Jednak od środy z autobusów, tramwajów i składów metra znikają ukraińskie flagi, które zawisły tam po wybuchu wojny pod koniec lutego. Informację podano za pośrednictwem witryny "Warszawa 19115".