Rozważania wokół watykańskiej Ostpolitik. Święty jako głowa państwa
Jak rozumieć relacje Watykanu z Chinami i sytuację tamtejszych chrześcijan? Na czym opiera się dyplomacja Stolicy Apostolskiej i czy mamy szansę uzyskać choć minimalny wgląd w jej meandry? Według George’a Weigla odpowiedź na to ostatnie pytanie wymaga trzech kroków wstecz: najpierw do roku 1870, potem do 1929, a na koniec do 1962. Taka retrospekcja pozwoli również bardziej świadomie stanąć w obliczu pierwszych, niezwykle aktualnych dziś zagadnień.
George Weigel – urodzony w 1951 roku w Baltimore, filozof i teolog katolicki, autor kilkudziesięciu książek, z których większość przetłumaczono i wydano również w Polsce – m.in. dwutomową biografię Jana Pawła II pt. Świadek nadziei oraz Kres i początek. Prowadzi Katedrę Studiów Katolickich Williama E. Simona w Ethics and Public Policy Center w Waszyngtonie. Odznaczony papieskim Krzyżem Pro Ecclesia et Pontifice oraz polskim Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
-
Link do transmisji: https://www.youtube.com/watch?v=kOwSGZ7JCmM
-
Biorących udział w wykładzie stacjonarnie prosimy o zarejestrowanie się po linkiem: https://www.eventbrite.it/e/jp2-lecture-george-weigel-karol-wojtyas-areopagus-meditations-tickets-208526507397?aff=ebdssbdestsearch%20
-
Dołącz do wydarzenia na facebooku: https://www.facebook.com/events/995998031034081
*
Comiesięczne otwarte wykłady Janopawłowe wygłaszane przez uczonych z całego świata są organizowane przez Instytut Kultury św. Jana Pawła II na wydziale Filozofii na Papieskim Uniwersytecie św. Tomasza z Akwinu – Angelicum w Rzymie, Rzymskiej Alma Mater Karola Wojtyły.
Instytut Kultury św. Jana Pawła II jest interdyscyplinarną instytucją naukowo-dydaktyczną powołaną na Wydziale Filozofii Papieskiego Uniwersytetu św. Tomasza z Akwinu (Angelicum) w Rzymie w stulecie urodzin Jana Pawła II. Misją Instytutu jest refleksja nad najważniejszymi problemami współczesnego Kościoła i świata inspirowana życiem i myślą św. Jana Pawła II. Celem Instytutu jest więc nie tylko badanie dorobku Wielkiego Papieża, ale również myślenie wraz z nim o najważniejszych sprawach kultury duchowej, a więc np. solidarności, miłosierdziu, sztuce chrześcijańskiej, miejscu Kościoła we współczesnym świecie czy kryzysie duchowym Europy.
Fundacja Świętego Mikołaja jest współorganizatorem Instytutu Kultury Św. Jana Pawła II – instytucji finansowanej ze środków prywatnych darczyńców z Polski. Zapraszamy serdecznie do ich grona!» https://teologiapolityczna.pl/jp2