Do Krajowej Administracji Skarbowej wpływają wnioski o odmrożenie rosyjskich aktywów
Dziennik "Rzeczpospolita" ustalił, że do szefa Krajowej Administracji Skarbowej wpływają wnioski od działających w Polsce rosyjskich firm. Chodzi o uwolnienie zamrożonych środków finansowych i zasobów gospodarczych. 55 wniosków złożyło 37 różnych podmiotów.
– Nie możemy ani wysłać towaru, który został zakupiony u nas i opłacony przed sankcjami, ani oddać pieniędzy setkom klientów. Ucierpieli też pracownicy – mówił przedstawiciel jednej z dużych firm objętych sankcjami, cytowany w "Rp".
Krajowa Administracja Skarbowa zapowiedziała, że "każda sprawa będzie rozpatrywana indywidualnie". "W przypadkach, gdy zamrożenie środków podmiotu wpisanego na listę sankcyjną ma wypływ na wypłatę wynagrodzeń pracownikom, czy świadczenie usług medycznych finansowanych przez ten podmiot, środki mogą podlegać odmrożeniu na zasadach określonych w ustawie" – wytłumaczono.
"Rp" podała, że wnioski są weryfikowane z pomocą służb. Zarówno te o sprzedaż rosyjskich udziałów, jak i odmrożenie środków. – Sprawdzamy, czy sprzedaż kapitału rosyjskiego nie odbywa się na tzw. słupa – powiedział jeden z funkcjonariuszy.
Polska lista sankcyjna
Pod koniec kwietnia szef MSWiA Mariusz Kamiński ogłosił decyzję polskiego rządu dotyczącą nałożenia sankcji na Rosję. – Pierwsza lista sankcyjna, która dziś została opublikowana tuż przed naszą konferencją prasową ma 50 pozycji, są tam nazwiska rosyjskich oligarchów i podmiotów rosyjskich, podkreślam, które prowadzą realne interesy na terenie naszego kraju. Na tej liście znajdują się takie podmioty jak Gazprom, który będzie objęty sankcjami w zakresie swojej działalności w ramach EuRoPol GAZ – wskazał minister.
Na liście podmiotów objętych sankcjami znalazły się m.in. Acron Pao, Barter Coal, Go Sport Polska, KAMAZ, KASPERSKY LAB, Novatek Green Energy, Gazprom. Na stronie MSWiA opublikowana została z kolei lista rosyjskich polityków i oligarchów objętych polskimi sankcjami.