"Doktryna Neumanna działa!". Senacka komisja przeciw odebraniu Grodzkiemu immunitetu
Za negatywną opinią wobec wniosku opowiedziało się 7 senatorów, 5 było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu. Teraz o tym, czy sprawą immunitetu marszałka Senatu zajmie się cała Izba na najbliższym posiedzeniu, zdecyduje w środę rano prezydium Senatu. Posiedzenie rozpoczyna się w środę właśnie i potrwa do czwartku.
– Dzień po moim wyborze na marszałka Senatu rozpoczęła się brutalna nagonka, w którą w bezprecedensowy sposób zaangażowano cały aparat państwa – mówił Grodzki podczas posiedzenia komisji.
Wicemarszałek Senatu Marek Pęk z PiS nie ukrywa, że spodziewał się takiej decyzji komisji. "To było do przewidzenia – senacka Komisja Regulaminowa rekomenduje odrzucenie wniosku o uchylenie immunitetu Marszałkowi Senatu T. Grodzkiemu. #DoktrynaNeumanna działa!" – napisał Pęk na Twitterze.
– 420 dni nie możemy się doprosić procedowania wniosku o odwołanie immunitetu marszałka. Z niewiadomych przyczyn od ponad roku wniosek spoczywał w biurku marszałka Borusewicza, który został oddelegowany przez Tomasza Grodzkiego do formalnej oceny tego wniosku – tak jeszcze przed głosowaniem komisji mówił wicemarszałek Pęk w TVP Info. Polityk stwierdził też, że sprawa została nagle przyspieszona, ponieważ nad Grodzkim zbierają się w PO ciemne chmury.
Media już jakiś czas temu opisywały, że postać marszałka staje się dla Platformy coraz większym obciążeniem i część działaczy domaga się jak najszybszego rozwiązania sprawy.
Oskarżenia o korupcję
Uchylenia immunitetu marszałka Grodzkiego domaga się Prokuratura Regionalna w Szczecinie, która w grudniu ub. roku skierowała wniosek w tej sprawie. Według tej prokuratury Tomasz Grodzki, pełniąc funkcję dyrektora szpitala specjalistycznego w Szczecinie i ordynatora tamtejszego Oddziału Chirurgii Klatki Piersiowej, przyjął korzyści majątkowe od pacjentów lub ich bliskich.
Grodzki, który jest profesorem nauk medycznych, chirurgiem, wielokrotnie zapewniał, że formułowane pod jego adresem zarzuty dotyczące korupcji nie mają podstaw.