Wzrost cen? Prezydent Warszawy: Podwyżki są uzasadnione
Według Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), inflacja konsumencka w Polsce w kwietniu 2022 roku wyniosła 12,4 proc. w ujęciu rocznym. W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług wzrosły zaś o 2 proc.
Wcześniej w szybkim szacunku danych GUS podał, że inflacja wyniosła 12,3 proc. w ujęciu rocznym w kwietniu tego roku wobec 11 proc. rok do roku w marcu. Największy wpływ na to miały: wyższe ceny w zakresie żywności, mieszkania, odzieży i obuwia oraz rekreacji i kultury.
Zgodnie z badaniami, w naszym kraju wzrosła liczba mieszkańców, którzy obawiają się o swoją sytuację materialną.
Podwyżki w Warszawie?
W poniedziałek "Gazeta Wyborcza" poinformowała, że w Warszawie może dojść do podwyżek. – Nie ukrywam, że przy galopującej inflacji i wzroście cen wszystkich mediów uzasadnione są podwyżki w bardzo niewielkim stopniu. Przede wszystkim cen biletów jednorazowych – oznajmił prezydent miasta Rafał Trzaskowski, cytowany przez dziennik.
Jak wyjaśnił polityk, chodzi przede wszystkim o ceny biletów w komunikacji miejskiej. – Najpierw chcemy rozmawiać z radnymi i podejmiemy decyzję polityczną. Na pewno nie będziemy podnosić cen biletów okresowych, bo zależy nam, by jak najwięcej warszawiaków korzystało z transportu publicznego – powiedział.
"Prezydent Warszawy szykował podwyżkę cen biletów już kilkukrotnie. Gdy w okresie pandemii z komunikacji miejskiej korzystało znacznie mniej mieszkańców niż zwykle, ceny miały iść w górę, ale nie spotkało się to z uznaniem radnych" – przekazał portal tvp.info w poniedziałkowym tekście "W Warszawie będzie drożej...".