Niemiecki europoseł: Chciałbym przyznać rację panu Waszczykowskiemu
Europosłowie rozmawiali w programie "Studio Europa" o stanowisku Polski i Niemiec wobec wojny na Ukrainie. Waszczykowski stwierdził, że Niemcom nie zależy na zwycięstwie Ukrainy.
– Kanclerz Scholz mówi jasno, że Rosja tej wojny nie może wygrać. My, Ukraina, Brytyjczycy, Amerykanie mówimy inaczej, że Rosja tę wojnę musi przegrać. I nie ma prawa realizować swojego imperialnego planu nie tylko wobec Ukrainy, ale także wobec Polski i wobec Europy – tłumaczył Waszczykowski.
Dodał, że "to nie jest wojna tylko o zniszczenie Ukrainy, ale również o "całkowicie nową architekturę bezpieczeństwa w Europie".
– Chciałbym przyznać rację panu Waszczykowskiemu, gdy mówi, że imperialne plany rosyjskiego prezydenta nie mogą się spełnić – odpowiedział Buetikofer. – To mamy wspólne i to jest bardzo ważne – podkreślił.
Kiedy Niemcy wywiążą się z umowy z Polską?
Europosłowie komentowali także umowę między Polską a Niemcami w sprawie tzw. wymiany okrężnej, która zakłada, że Polska przekazuje Ukrainie swoje czołgi produkcji sowieckiej, a w zamian ma dostać od Bundeswehry niemieckie Leopardy.
– Polska przekazała i będzie przekazywać znaczne ilości broni do Ukrainy – zapowiedział Waszczykowski, podkreślając, że Leopardy jeszcze do Polski nie dotarły, podobnie jak Gepardy na Ukrainę.
– Jestem bardzo wdzięczny Polsce, że jest otwarta na tę wymianę i że daje to możliwość wsparcia Ukrainy. I jestem przekonany, że znajdziemy drogę, aby zrealizować obietnice Niemiec złożone wobec Polski – oświadczył Buetikofer, cytowany przez Deutsche Welle.
Wojna z Rosją. Ukraińcy uciekają głównie do Polski
Atakując Ukrainę, Władimir Putin wywołał największy konflikt zbrojny w Europie od momentu zakończenia II wojny światowej i doprowadził do ogromnego kryzysu migracyjnego – z Ukrainy uciekło za granicę ponad 6 mln ludzi, z czego najwięcej (3,7 mln) do Polski.
Rosjanie już czwarty miesiąc ostrzeliwują ukraińskie miasta i wsie, nie oszczędzając kobiet i dzieci i dopuszczając się zbrodni wojennych, których symbolem stała się masakra w Buczy. Według strony ukraińskiej, tylko w Mariupolu zginęło ponad 22 tys. ludzi.
Działania Rosji ściągnęły na nią sankcje i doprowadziły do tego, że Finlandia i Szwecja, które od dawna pozostawały neutralne, zgłosiły akces do NATO.