Fenomen Matki Bożej Nieustającej Pomocy
Matka Boża Nieustającej Pomocy to jedno z najpiękniejszych określeń Maryi. Ukazuje, kim jest Matka Boża. Matką każdego człowieka, któremu pragnie nieustannie pomagać.
Nie ma chyba katolika, który nie słyszałby o nabożeństwie do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. W wielu kościołach takie nabożeństwo odprawiane jest co środę. Wierni oddają się wtedy pod opiekę Nieustającej Pomocy, która jest ratunkiem w wielu potrzebach. W większych parafiach jest ono odprawiane nawet kilkukrotnie w ciągu dnia.
Nabożeństwo Nowenny odprawiane przed wizerunkiem Matki Bożej Nieustającej Pomocy odpowiada wskazaniom posoborowej odnowy – prowadzi wiernych do uwielbienia Boga i naśladowania Maryi. Jednak oprócz Nowenny są jeszcze inne modlitwy do Matki Bożej Nieustającej Pomocy.
Modlitwa chorego do Matki Bożej Nieustającej Pomocy
Matko Boska Nieustającej Pomocy, cierpię wiele i cierpię już długo. Wraz z ciałem słabnie też siła ducha mego już i modlić się nie mogę. Nic mi ulgi nie przynosi. Nawet rozmowa z krewnymi i przyjaciółmi mnie zasmuci. Powoli zanika w mym sercu odwaga i nadzieja a ich miejsce zajmuje zgryzota, ból i smutek. Tobie o Maryjo pokładam całą moją nadzieję.Ty nie zapominasz o cierpiących dzieciach Swoich.Wspomóż mnie Matko Nieustającej Pomocy,daj siłę, bym z ręki Jezusa cierpliwie przyjął każdą dolegliwośća raczej, o ile to nie zaszkodzi sprawie mego zbawienia,przywróć mi zdrowie, bym z radością mógł Cię wychwalać za życia i po śmierci. Amen.
Modlitwa za potrzebujących pomocy
Matko Nieustającej Pomocy, proszę za wszystkich potrzebujących pomocy, za cały Kościół święty i za całą nieszczęśliwą ludzkość. Zobacz, Królowo świata, jak wielka jest liczba potrzebujących, smutnych i cierpiących. Czy Ty nie jesteś Matką Nieustającej Pomocy? Czy nie jesteś Wszechmocą błagającą? Przecież nie brakuje Ci ani potęgi, ani dobroci, by przyjść z pomocą w każdej potrzebie i nieszczęściu. Okaż nam się Matką, spiesz z pomocą swoją w naszych potrzebach. Spiesz nam z pomocą swoją zawsze, a zwłaszcza w godzinie naszej śmierci. Amen.
Obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy
Obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy jest jednym z najbardziej znanych wizerunków Maryi na całym świecie. Od 150 lat cieszy się coraz większą popularnością. Historia tej ikony jest związana z legendą.
Oryginał obrazu jest wschodnią ikoną, przedstawiającą Matkę Bożą Bolesną. Wizerunek Matki Bożej Nieustającej Pomocy został namalowany na desce o wymiarach 54 cm x 41,5 cm. Na środku ikony znajdują się ręce Matki i Dziecięcia. Najświętsza Dziewica wskazuje na swojego Syna, Zbawiciela, który ofiarował swoje życie za ludzkość. Ikona to tzw. "hodigitria" – bo Maryja wskazuje na Chrystusa, który sam siebie nazwał "Drogą, Prawdą i Życiem".
Według legendy, około XV w. obraz został wykradziony przez pewnego kupca z sanktuarium na wyspie Krecie i przewieziony okrętem do Rzymu. Podczas rejsu miała miejsce gwałtowna burza, w wyniku której życie podróżnych było w niebezpieczeństwie. Od zagłady miała ich ocalić właśnie pomoc Najświętszej Maryi Panny. Po przybyciu do Rzymu cudowna ikona została umieszczona w starożytnym kościele św. Mateusza na Wzgórzu Eskwilińskim, między Bazyliką Matki Bożej Większej i św. Jana na Lateranie i tam pozostała przez trzy wieki.
Po wojnach napoleońskich ślad po ikonie Matki Bożej Nieustającej Pomocy zaginął. W XIX w. w pobliżu ruin bazyliki św. Mateusza, redemptoryści zbudowali kościół św. Alfonsa. Wtedy też zaczęto szukać cudownego wizerunku Matki Bożej. Po odnalezieniu redemptoryści poprosili Ojca Świętego Piusa IX o podarowanie ikony do nowego kościoła. 26 kwietnia 1866 roku w uroczystej procesji wniesiono obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy do kościoła św. Alfonsa na Eskwilinie.
Wyrażając zgodę papież Pius IX wyraził pragnienie, aby wizerunek Matki Bożej Nieustającej Pomocy rozpowszechniono na całym świecie. 23 czerwca 1867 r. odbyła się uroczysta koronacja obrazu. W roku 1876 powstało arcybractwo Maryi Nieustającej Pomocy i św. Alfonsa. W kilka miesięcy kopie wizerunku znalazły się na różnych kontynentach, a kościół św. Alfonsa stał się sanktuarium.
Pod koniec XV w. obraz uważano za łaskami słynący. Zwano go Madonna miracolosissima. W 1876 r. ustanowiono święto Maryi Nieustającej Pomocy na dzień 26 kwietnia, z czasem przeniesione na 27 czerwca. Obecnie uważa się, że wizerunek Nieustającej Pomocy jest najbardziej czczonym na świecie obrazem maryjnym.