Ambasador USA: Stała obecność naszych sił w Polsce to historyczne wydarzenie
W środę przed rozpoczęciem drugiego dnia obrad szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego w Madrycie przywódca USA zapowiedział wzmocnienie amerykańskiej obecności wojskowej w Europie. Wśród działań, które podejmą Stany Zjednoczone, będzie utworzenie dowództwa V Korpusu Armii USA w Polsce.
– Nie korzystaliśmy ze słowa
Jak mówił, to ważny sygnał dla sojuszników USA, przede wszystkim dla Polaków, ale również innych, "odnośnie tego, na ile geostrategicznie kluczowe jest znaczenie Polski dla bezpieczeństwa NATO, szczególnie w kontekście wschodnim". – To jest z kolei moim przesłaniem dla samych już Polaków: Polska jest bezpieczna – podkreślił Brzezinski.
Ambasador wskazał, że jest również przesłanie dla Władimira Putina. – Cytując prezydenta Bidena: będziemy bronić każdej piędzi terytorium NATO i to określenie, to stanowisko sił powinno stać się wzmocnieniem tego – powiedział.
Szef BBN: Wszystkie główne polskie oczekiwania zostały spełnione
Szef BBN Paweł Soloch poinformował, że na szczycie NATO spełniono "wszystkie główne polskie oczekiwania".
"Właśnie zakończyła się pierwsza, najważniejsza sesja na Szczycie NATO. Przywódcy przyjęli nową Koncepcję Strategiczną oraz pozostałe dokumenty. Wszystkie główne Polskie oczekiwania zostały spełnione!" – napisał Soloch w środę na Twitterze.
NATO: Rosja jest bezpośrednim zagrożeniem
Podczas odbywającego się w Madrycie szczytu NATO państwa członkowskie przyjęły nową koncepcję strategiczną, która zakłada m.in., że Rosja jest "najważniejszym i bezpośrednim zagrożeniem dla bezpieczeństwa sojuszników oraz pokoju i stabilności w obszarze euroatlantyckim".
W nowej koncepcji strategicznej napisano, że "agresywna wojna Federacji Rosyjskiej przeciw Ukrainie zburzyła pokój i poważnie wpłynęła na środowisko bezpieczeństwa". "Brutalna i bezprawna inwazja, powtarzające się okrucieństwa, naruszenia międzynarodowego prawa humanitarnego przyniosły niewypowiedziane cierpienia i zniszczenia" – głosi przyjęty w środę dokument.
Podkreślono w nim także, że silna, niepodległa Ukraina jest kluczowa dla stabilności obszaru euroatlantyckiego.