Rzecznik rządu wskazał, kiedy Sejm zajmie się ustawą ws. akcesji Szwecji i Finlandii do NATO
Polski parlament ratyfikuje decyzję o członkostwie Szwecji i Finlandii w Pakcie Północnoatlantyckim najprawdopodobniej jeszcze czasie wakacji – wynika z wypowiedzi rzecznika rządu Piotra Mullera. We wtorek państwa NATO podpisały protokół akcesyjny dotyczący Finlandii i Szwecji, który pozwoli obu państwom dołączyć do Paktu po ratyfikacji przez parlamenty państw NATO.
– Myślę, że to powinno się zakończyć w te wakacje. Mamy jeszcze kilka posiedzeń Sejmu w okresie wakacyjnym i nasza wola od samego początku była, aby w możliwie szybkim terminie te decyzje podjąć – powiedział Piotr Mueller podczas konferencji prasowej, pytany o to, kiedy polski parlament dokona ratyfikacji członkostwa Szwecji i Finlandii w NATO.
Przypomniał, że w ubiegłym tygodniu Rada Ministrów "tuż przed szczytem NATO w Madrycie podjęła taką decyzję już kierunkową", bo wówczas potrzeba było decyzji Rady Ministrów, a teraz – jak zaznaczył – konieczne jest wyrażenie zgody przez polski parlament.
– Moim zdaniem, to będzie już w te wakacje – dodał.
Ważny krok dla Finlandii i Szwecji
We wtorek trzydzieści państw członkowskich NATO podpisało protokół akcesyjny dotyczący Finlandii i Szwecji, który pozwoli obu państwom dołączyć do sojuszu po ratyfikacji decyzji przez parlamenty krajowe.
Oba kraje mogą uczestniczyć w spotkaniach NATO i mieć większy dostęp do danych wywiadowczych, ale nie będą chronione przez klauzulę obronną NATO aż do ratyfikacji.
Stoltenberg: Przyjęcie Szwecji i Finlandii do NATO sprawi, że będą one bezpieczniejsze
– Przyjęcie Szwecji i Finlandii do NATO sprawi, że kraje te będą bezpieczniejsze, a Sojusz Północnoatlantycki stanie się silniejszy – powiedział na konferencji prasowej w Brukseli we wtorek sekretarz generalny organizacji Jens Stoltenberg.
– To historyczny dzień dla Finlandii, Szwecji, NATO i bezpieczeństwa euroatlantyckiego – powiedział.
Stoltenberg podziękował Turcji za "konstruktywne podejście" w procesie akcesji Szwecji i Finlandii do NATO. – Brutalna inwazja Rosji na Ukrainę położyła się cieniem na pokoju w Europie, dlatego ważne jest, byśmy byli razem w tym niebezpiecznym momencie naszej historii – wskazał.