Mocna pozycja PiS-u. Jak radzi sobie Platforma?
Jak wskazuje nowy sondaż Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych dla Radia ZET, Prawo i Sprawiedliwość na razie nie musi martwić się o poparcie społeczne i wynik w ewentualnych wyborach.
PiS, KO i Polska 2050 na podium
W badaniu przeprowadzonym na początku lipca badanych zapytano: "Na które z ugrupowań zagłosował(a)by Pan(i) w wyborach do Sejmu, gdyby lista komitetów wyglądała następująco?". Ankietowani mogli wybrać pomiędzy PiS-em, PO-KO, Lewicą, Konfederacją i PSL-em.
Na partię Jarosława Kaczyńskiego chciałoby zagłosować aż 33,7 proc. badanych, a druga Koalicja Obywatelska mogłaby liczyć na 25,2 proc. głosów. Na trzecim miejscu znalazło się ugrupowanie Szymona Hołowni – Polska 2050 (9,8 proc. głosów).
Do Sejmu dostałaby się także Lewica – 8,6 proc. głosów, Konfederacja – 6 proc. głosów i Polskie Stronnictwo Ludowe – 5,1 proc. głosów. Aż 11,6 proc. badanych nie wie na kogo chciałoby oddać swój głos.
Sondaż IBRiS na zlecenie Radia ZET przeprowadzono 5.07.2022 metodą CATI.
Jak Polacy ocenili odejście Kaczyńskiego z rządu?
Również na początku lipca IBRIS zapytał Polaków jak rezygnacja Jarosława Kaczyńskiego z funkcji wicepremiera wpłynie na rezultat wyborczy PiS.
Przypomnijmy, że 21 czerwca Kaczyński poinformował, że nie jest już w rządzie i że premier i prezydent przyjęli jego rezygnację. Zapowiedział również, że na stanowisku wicepremiera zastąpi go szef MON Mariusz Błaszczak, który następnego dnia odebrał nominację w Pałacu Prezydenckim.
Jak wskazuje sondaż, zdaniem 35,5 proc. badanych, jest to "decyzja bez wpływu na wynik wyborów". Odejście Kaczyńskiego z rządu "pomocą zwiększającą szanse partii" określiło 18,3 proc. Zaś za "jedyną szansę na wygraną" uznało decyzję prezesa PiS jedynie 7,5 proc.
Nieco więcej wiary w sprawczość Kaczyńskiego ma elektorat Zjednoczonej Prawicy. W nim 48 proc. ankietowanych uważa, że odejście prezesa to "pomoc zwiększająca szanse partii", a wśród wyborców opozycji twierdzi tak tylko 5 proc.