Ukraina, Turcja i ONZ podpisały umowę zbożową. Co z Rosją?
Ukraiński serwis informacyjny Strana podał w piątek, że umowę zbożową podpisali ukraiński minister infrastruktury Aleksander Kubrakow, turecki minister obrony Hulusi Akar i sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres.
Jeszcze dziś taki sam dokument powinni podpisać przedstawiciele Turcji, ONZ i Rosji. Według agencji RIA Novosti, ceremonia odbędzie się około godz. 16:30 polskiego czasu. Moskwę ma reprezentować minister obrony Siergiej Szojgu.
Na mocy porozumień kontrolę nad portami w Odessie, Czarnomorsku i Jużnym, z których organizowany będzie eksport zboża, ma sprawować strona ukraińska. Poza tym w portach tych nie będą mogły przebywać żadne inne statki wykorzystywane do eksportu zboża i związanych z nim produktów spożywczych oraz nawozów.
Okupacja Ukrainy. Jak wyeksportować ponad 20 mln ton zboża?
W zeszłym tygodniu w Stambule odbyło się spotkanie delegacji Turcji, Rosji, Ukrainy i ONZ w sprawie możliwości eksportu ponad 20 mln ton zboża z ukraińskiego terytorium, które okupują Rosjanie. Negocjacje w tej sprawie toczyły się w europejskich stolicach od ponad dwóch miesięcy.
Ukraina i Rosja są nazywane "spichlerzem świata", ponieważ dostarczają około jednej trzeciej pszenicy sprzedawanej na świecie. Z powodu wojny na Ukrainie upadł transport przez porty nad Morzem Czarnym, a handel praktycznie zamarł.
Moskwa do Kijowa: Rozminujcie porty
Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow, który 8 czerwca przebywał z wizytą w Turcji, stwierdził, że to na władzach Ukrainy ciąży obowiązek rozminowania portów w celu umożliwienia transportu zboża.
Wcześniej prezydent Rosji Władimir Putin powiedział, że Moskwa gwarantuje niezakłócony przepływ statków zawierających ukraińskie zboże, jeśli Kijów oczyści swoje porty z min.
Zdaniem władz Ukrainy, od początku inwazji Rosjanie kradną ukraińskie zboże i wysyłają je statkami do Syrii.