Wakacje kredytowe. UOKiK otrzymał około 550 skarg
Skargi dotyczyły głównie problemów z elektronicznym składaniem wniosków, wymagania przez banki złożenia kilku odrębnych wniosków na zawieszenie każdej z rat, straszenia konsumentów negatywnym wpływem wakacji kredytowych na ocenę zdolności kredytowej oraz utrudniania nadpłaty kredytu w przypadku zawieszenia rat.
Interwencja UOKiK
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wskazał, że w wyniku jego działań wiele banków zmieniło niekorzystne dla konsumentów praktyki, np. umożliwia złożenie wniosków o zawieszenie rat na dowolny, ustawowy okres. Jak wynika z komunikatu, po interwencji Urzędu, 11 z 17 badanych banków umożliwia złożenie wniosków na dowolny okres. Urząd zaznaczył również, że początkowo wiele banków wymagało wniosku najpóźniej dzień przed terminem zapłaty raty, tymczasem teraz taki wymóg jest jeszcze tylko w czterech bankach.
"O możliwości nadpłaty kredytu w czasie wakacji kredytowych informuje 7 z 17 badanych banków. Urząd otrzymuje jednak sygnały, że są też takie, które utrudniają konsumentom nadpłatę. Przykładowo konsumenci są błędnie informowani w oddziałach banków o braku możliwości nadpłaty w okresie zawieszenia spłaty kredytu. Dodatkowo, jeden z banków dolicza do kwoty kapitału zawieszoną ratę odsetkową" – czytamy w komunikacie.
Wakacje kredytowe
Wakacje kredytowe to "urlop" od kredytu hipotecznego, czyli możliwość zawieszenia jego spłaty nawet na osiem miesięcy. Mogą z tego skorzystać osoby posiadające kredyty hipoteczne w złotych polskich, które zaciągnęły kredyt na własne potrzeby mieszkaniowe. Na początku sierpnia premier Mateusz Morawiecki poinformował, że z rozwiązania skorzystało już ponad 500 tys. kredytobiorców.
Ustawa o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom, która wprowadziła wakacje kredytowe, weszła w życie 29 lipca tego roku. Ulga będzie obowiązywać do końca 2023 roku.