280 mld dol. na inwestycje. Biden: To ustawa realizowana raz na pokolenie
Rywalizacja pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Chinami odbywa się na wielu obszarach, m.in. także na polu nowoczesnych technologii. W związku z tym prezydent USA Joe Biden podpisał ustawę "CHIPS and Science Act" na mocy której państwo przeznaczy 280 miliardów dolarów na produkcję zaawansowanych technologii i badania naukowe w zakresie m.in. półprzewodników.
Półprzewodniki są niezbędne w wielu urządzeniach, m.in. komputerach, smartfonach czy samochodach. Joe Biden określił ustawę inwestycją jako realizowaną "raz na pokolenie".
USA inwestują w półprzewodniki
Warto zwrócić w tym kontekście uwagę na to, że największym na świcie producentem półprzewodników są Chiny, a konkretnie Republika Chińska, czyli Tajawn. Wyspa jest z kolei nieustannie zagrożona ze strony Chin właściwych, czyli Chińskiej Republiki Ludowej.
Amerykańskie grupy biznesowe od lat wskazują na potrzebę zmniejszenia zależności technologicznej od Chin. Aktualność tej kwestii zwiększył w ostatnim okresie globalny niedobór mikrochipów, spowodowany rządowymi lockdownami wprowadzonymi w związku z "pandemią”" koronawirusa.
CHIPS and Science Act
Nowe przepisy obejmują m.in. ulgi podatkowe dla firm, które budują fabryki produkujące chipy komputerowe w USA, inwestycje w chipy, ale także skierowanie rządowych funduszy na robotykę i komunikację bezprzewodową.
Zaznaczmy, że Stany Zjednoczone wytwarzają obecnie około 10 proc. światowej podaży półprzewodników, podczas gdy w 1990 roku było to blisko 40 proc.
Także kierownictwo Unii Europejskiej zapowiedziało w tym roku, że przeznaczy ponad 40 miliardów euro na zwiększenie produkcji chipów komputerowych, w odpowiedzi na wzrost wydatków Chin w inwestycje w naukę i technologię.
Ambasada Chin w Waszyngtonie oznajmiła, że amerykańska ustawa o półprzewodnikach, jest wyrazem "mentalności z czasów zimnej wojny".