Przeszukanie rezydencji Trumpa. Na jaw wychodzą nowe fakty
Według tych doniesień, w styczniu Trump przekazał Narodowej Administracji Archiwów i Akt około 150 tajnych dokumentów, podczas gdy reszta została przekazana przez jego przedstawicieli Departamentowi Sprawiedliwości USA w czerwcu lub skonfiskowana podczas przeszukania rezydencji Mar-a-Lago na początku sierpnia.
"NYT" ustalił, że obecnie administracja USA przechowuje 26 pudeł z materiałami Trumpa, w tym 11 zestawów tajnych materiałów, z których jeden jest sklasyfikowany jako "ściśle tajne". Wśród tajnych materiałów mają znajdować się dokumenty CIA, Narodowej Agencji Bezpieczeństwa (NSA) i FBI.
W poniedziałek prawnicy Trumpa złożyli w sądzie wniosek o wstrzymanie dochodzenia w sprawie przetrzymywanych przez niego tajnych dokumentów na czas powołania specjalnego niezależnego urzędnika do ich zbadania. Były prezydent USA we wniosku oskarża także FBI o politycznie motywowany atak.
Akcja FBI. Czego agenci szukali w willi Trumpa?
8 sierpnia agenci FBI pojawili się w słynnej florydzkiej rezydencji Trumpa Mar-a-Lago i mieli stamtąd wywieźć poszukiwane przez Departament Sprawiedliwości pudła z dokumentami. Zdaniem Trumpa cała sprawa ma podłoże całkowicie polityczne, a jej jedynym celem jest powstrzymanie go przed ubieganiem się o prezydenturę w 2024 r.
Przeszukanie domu Trumpa było pierwszym tego typu przypadkiem w historii Ameryki. "Washington Post" napisał, że wśród dokumentów, których mieli szukać agenci FBI, były m.in. takie, które dotyczyły broni jądrowej. Z kolei "New York Times" podał, że przeszukanie mogło dotyczyć dokumentów, także tych tajnych, które Trump miał zabrać ze sobą z Białego Domu.
Donald Trump był prezydentem Stanów Zjednoczonych w latach 2017-2021. Uważa, że przegrał z Joe Bidenem walkę o reelekcję, ponieważ wybory zostały sfałszowane, ale dowodów nigdy nie przedstawił. Wiele wskazuje na to, że w wyborach prezydenckich za dwa lata Trump będzie chciał odzyskać Biały Dom.