Jakie poparcie ma Putin? Wyniki rosyjskiego sondażu
Na pytanie, czy ufasz Władimirowi Putinowi, 81,2 proc. respondentów odpowiedziało twierdząco, co oznacza wzrost o 1,2 pkt proc. w stosunku do poprzedniego badania – podała w piątek państwowa agencja TASS.
W sumie 52,6 proc. ankietowanych wyraziło aprobatę dla pracy rosyjskiego rządu (wzrost o 0,4 pkt proc.), a 50,9 proc. dla pracy premiera Michaiła Miszustina (spadek o 1,2 pkt proc). Prawie 63 proc. badanych przyznało, że ufa Miszustinowi (spadek o 0,9 pkt proc.).
Sondaż został przeprowadzony w dniach 15-21 sierpnia wśród 1600 dorosłych obywateli Federacji Rosyjskiej.
Putin wywołał największy konflikt w Europie od 1945 r.
Atakując Ukrainę, Putin wywołał największy konflikt zbrojny w Europie od momentu zakończenia II wojny światowej i ściągnął na Rosję sankcje ze strony USA, UE i innych krajów zachodnich.
Moskwa nie nazywa swoich działań przeciwko Ukrainie wojną, lecz "specjalną operacją wojskową" i domaga się od Kijowa "demilitaryzacji i denazyfikacji" kraju. Za informowanie o sytuacji na froncie nie tak, jak życzy sobie Kreml (np. podawanie prawdy o zabitych żołnierzach rosyjskich), grozi w Rosji nawet do 15 lat więzienia.
Ilu Rosjan popiera "specjalną operację wojskową"?
Według rządowego Ogólnorosyjskiego Centrum Badania Opinii Publicznej (VTSIOM), "specjalną operację wojskową" na Ukrainie popiera 75 proc. Rosjan.
Siły rosyjskie już szósty miesiąc ostrzeliwują ukraińskie miasta i wsie, nie oszczędzając kobiet i dzieci i dopuszczając się zbrodni wojennych, których symbolem stała się masakra w Buczy, gdzie miało zginąć ponad 400 nieuzbrojonych cywilów.
Po nieudanej próbie zdobycia Kijowa na początku wojny, siły rosyjskie skoncentrowały się na przejęciu pełnej kontroli nad obwodami ługańskim i donieckim, które razem tworzą region nazywany Donbasem. Jego część była już kontrolowana przez wspieranych przez Moskwę separatystów, zanim Putin rozkazał swoim oddziałom zaatakować całą Ukrainę.