Wiceszef MSZ: Polska do dziś ponosi konsekwencje II wojny światowej
W czwartek, 1 września – w kolejną rocznicę rozpoczęcia II wojny światowej – mamy poznać kwotę reparacji wojennych, którą Polska powinna otrzymać od Niemiec, według autorów raportu, nad którym pracował specjalny zespół. Dokument opracowała grupa ekspertów z różnych obszarów dziedzin i nauki: historycy, historycy gospodarki, rzeczoznawcy majątkowi, archiwiści.
Opracowanie składa się z trzech tomów: opis i szacowanie strat demograficznych i materialnych; dokumentacja zdjęciowa wojny i okupacji niemieckiej, ukazująca brutalność okupacyjną; rejestr miejsc zbrodni, egzekucji, masowych mordów Polaków i pacyfikacji wsi (wskazano ponad 9 200 miejscowości).
Sprawa odszkodowań
W czwartkowy poranek na antenie TVP Info Szymon Szynkowski vel Sęk skomentował głosy, które mówią, że nasz kraj zrzekł się swego czasu reparacji wojennych od Niemiec. Zdaniem wiceministra spraw zagranicznych, w tej sprawie "najważniejsze są dokumenty". – Polska złożyła oświadczenie do ONZ, która jasno wskazuje, że odpowiedzialność odszkodowawcza Niemiec wobec Polski nie wygasła i można jej dochodzić – stwierdził polityk PiS.
– Dzisiaj posłowie Platformy Obywatelskiej mają inny pogląd na tę sprawę, ale w 2004 roku głosowali za uchwałą, w której wzywali rząd Polski do rozpoczęcia dochodzenia roszczeń odszkodowawczych – powiedział.
Konsekwencje II wojny
– Dzisiaj, kiedy musimy walczyć z kłamstwami historycznymi na temat Polski, występuje brak poczucia odpowiedzialności wśród członków opozycji. A przecież sprawa nie została rozliczona – mówił Szymon Szynkowski vel Sęk. W jego odczuciu, kwestia odszkodowań za straty w czasie II wojny światowej, to "nasz obowiązek wobec ofiar, a także wobec kolejnych pokoleń, które były ofiarą tego, że Polska straciła 20 lat na ścieżce swojego rozwoju".
– Polska do dziś ponosi konsekwencje II wojny światowej. Działania polityków, którzy chcą ten temat przemilczeć, są antypolskie – oznajmił wiceszef MSZ.
Głosy z Niemiec
W TVP Info Szynkowski vel Sęk został także zapytany o głosy z Niemiec, które wskazują, że Republika Federalna powinna wypłacić odszkodowania Polsce, ponieważ zbudowała swój sukces gospodarczy m.in. na zdobyczach z II wojny światowej.
– Dzięki temu, że Niemcy nie rozliczyły się ze swojej przeszłości, mogły zbudować skok gospodarczy w latach 60, 70 i 80 XX wieku (…). Postawienie tezy, że Niemcy zbudowały sukces gospodarczy w znacznej części naszym kosztem, poprzez nierozliczenie się z historią, jest tezą jak najbardziej prawdziwą – zauważył wiceminister.