Ks. Schwartz: Wizyta Franciszka wzmocni Kościół w Kazachstanie
Zdaniem ks. Thomasa Schwartza, dyrektora Renovabis, dzieła solidarności katolików niemieckich z Europą Wschodnią, wizyta papieża "wzmocni Kościół lokalny i zachęci katolików, aby w oparciu o własne korzenie, rozwijali trwałą perspektywę na przyszłość oraz wnosili wkład w społeczeństwo".
Ojciec święty weźmie udział w VII Kongresie Przywódców Religii Światowych i Tradycyjnych. W wydarzeniu wziąć udział mają przedstawiciele islamu, chrześcijaństwa, judaizmu, szintoizmu, buddyzmy, zoroastryzmu, hinduizm oraz innych religii, czyli w sumie blisko 100 delegacji z 60 krajów świata. Taką informację przekazał Bułat Sarsenbajew, czyli przewodniczący nazarbajewskiego Centrum Rozwoju Dialogu Międzyreligijnego i Międzycywilizacyjnego Kazachstanu.
Papież Franciszek odwiedzi stolicę kraju, Nur-Sułtan. W kraju liczącym 19 mln ludzi, do Kościoła katolickiego należy około 182 tys. osób. Dominującą religią jest islam. Jedną czwartą ludności stanowią chrześcijanie, spośród których przeważają rosyjscy prawosławni.
Niezachwiana wiara kazachskich katolików
Kościół w Kazachstanie przetrwał prześladowania sowieckie dzięki "niezachwianej wierze i wierności, zwłaszcza wielu kobiet, matek i babć, w mrocznych czasach narzuconego ateizmu socjalistycznego” – zaznaczył ks. Schwartz.
Dyrektor Renovabis wspomniał Polaków i Niemców, potomków dawnych zesłańców, którzy w ciągu ostatnich dziesięcioleci opuścili Kazachstan w celu udania się na Zachód. Zdaniem duchownego, "byli trzonem tamtejszego Kościoła katolickiego”, który dziś szuka "nowej tożsamości”. Dlatego wizyta papieża Franciszka jest jego zdaniem tak ważna.
Papież porozmawia z Cyrylem?
Watykański Sekretarz Stanu wyjawił jakiś czas temu, że pielgrzymka papieża Franciszka mogłaby być miejscem ewentualnego spotkania z moskiewskim patriarchą Cyrylem. Ewentualna rozmowa miałaby dotyczyć przede wszystkim rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Pod koniec lipca, po powrocie z Kanady, papież stwierdził, że "jedynym rozsądnym rozwiązaniem byłoby zatrzymanie się i negocjacje". Ojciec święty pokreślił, że w trakcie pielgrzymki do Kanady "nieustannie modlił się za naród ukraiński", "prosząc Boga, aby wybawił go od plagi wojny"