Ewangeliczna gospodarka? Papież Franciszek podpisał dokument
W dniach 22-24 września w Asyżu odbyło się spotkanie młodych ekonomistów i przedsiębiorców, organizowane pod szyldem światowej sieci zwanej "Ekonomią Franciszka". W ciągu trzydniowych obrad w Asyżu uczestnicy rozmawiali o wielu zagadnieniach. Wśród nich m.in. "rolnictwo i sprawiedliwość", "życie i styl życia", "powołanie i zysk", "biznes i pokój".
Pakt na rzecz ewangelicznej gospodarki
Podsumowaniem obrad było podpisanie specjalnego dokumentu. Papież Franciszek wraz z młodzieżą podpisał pakt na rzecz gospodarki opartej na Ewangelii. Uczestnicy zobowiązali się tym samym do budowania ekonomii pokoju, troszczącej się o stworzenie i ludzi.
W dokumencie wymieniono cechy tzw. "ewangelicznej gospodarki". To ład, który "służy osobie ludzkiej (…) i szczególnie troszczy się o najsłabszych". "Nikogo nie zostawia samemu sobie, starając się budować społeczeństwo, w którym odrzuceni (…) stają się kamieniami węgielnymi" – napisano. Podpisując dokument młodzi zobowiązali się również "sprzeciwiać się rozprzestrzenianiu broni", a także "przeciwdziałać każdemu rodzajowi ubóstwa".
Podkreślono, że pakt jest wyrazem chęci realizacji postulatów wygłoszonych podczas Soboru Watykańskiego II, które mają służyć "ucieleśnieniu Ewangelii w naszych czasach". "Wierzymy w tę ekonomię. Nie jest ona utopią, ponieważ już ją budujemy" – zadeklarowali sygnatariusze paktu. Dokument został podpisany przez papieża Franciszka, młodych ekonomistów, przedsiębiorców, działaczy społecznych oraz studentów i pracowników.