Kiedy szczyt inflacji? Nowe prognozy
– Głównym wyzwaniem dla polskiej gospodarki jest równowaga wewnętrzna, przede wszystkim wzrost inflacji. Jej szczyt zapowiada się na 1 kwartał 2023 r. Jestem przekonany, że od 2 kwartału zobaczymy dynamiczny spadek inflacji poniżej 10 proc. – powiedział prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys, podczas Kongresu Bankowości Korporacyjnej i Inwestycyjnej, cytowany na profilu Grupy PFR na Twitterze.
Przypomnijmy, że kilka dni temu Główny Urząd Statystyczny (GUS) podał, że inflacja konsumencka wyniosła 17,9 proc. w ujęciu rocznym w październiku 2022 r., według szybkiego szacunku danych. W stosunku do września ceny towarów i usług wzrosły o 1,8 proc.
Nowy szczyt inflacji. GUS podał dane za październik
"Ceny towarów i usług konsumpcyjnych według szybkiego szacunku w październiku 2022 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 17,9% (wskaźnik cen 117,9), a w stosunku do poprzedniego miesiąca wzrosły o 1,8% (wskaźnik cen 101,8)" – czytamy w komunikacie Głównego Urzędu Statystycznego.
Ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 21,9% r/r, ceny nośników energii wzrosły o 41,7% r/r, a paliw do prywatnych środków transportu zwiększyły się o 19,5% r/r – podano.
W ujęciu miesięcznym, ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 2,7%, nośników energii wzrosły o 2%, natomiast paliw do prywatnych środków transportu zmniejszyły się o 4,1% – poinformował GUS.
Ekonomiści spodziewali się odczytu inflacyjnego za październik na poziomie 18 proc.
Co to jest inflacja?
O inflacji mówimy dopiero wtedy, kiedy mamy do czynienia z powszechnym wzrostem cen, a nie z podwyżkami dotyczącymi tylko niektórych dóbr. Kiedy dochodzi do inflacji, za tę samą kwotę można kupić coraz mniej. Innymi słowy, inflacja powoduje, że z czasem wartość pieniądza spada.
Przy obliczaniu inflacji udział poszczególnych towarów i usług określa się na podstawie przeciętnej struktury wydatków wszystkich gospodarstw domowych. Natomiast roczną stopę inflacji oblicza się, porównując całkowitą wartość koszyka w danym miesiącu i w analogicznym miesiącu poprzedniego roku