Przełomowa rezolucja ONZ. Chodzi o reparacje wojenne
Jak informuje agencja UNIAN, Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych przyjęło w poniedziałek rezolucję w sprawie utworzenia rejestru szkód wyrządzonych Ukrainie w wyniku wojny rozpętanej przez Federację Rosyjską oraz wypłaty reparacji.
Rezolucję poparły 94 kraje, a 73 wstrzymały się od głosu. Przeciw było 13 państw, w tym Białoruś, Republika Środkowoafrykańska, Chiny, Kuba, Korea Północna, Erytrea, Etiopia, Iran, Mali, Nikaragua, Federacja Rosyjska, Syria i Zimbabwe.
"Federacja Rosyjska powinna zostać pociągnięta do odpowiedzialności za wszelkie naruszenia prawa międzynarodowego na Ukrainie lub przeciwko Ukrainie" – brzmi fragment rezolucji.
Państwa, które ją poparły, uznały potrzebę stworzenia we współpracy z Ukrainą "międzynarodowego mechanizmu kompensacji szkód, strat lub krzywd, które są konsekwencją nielegalnych działań Federacji Rosyjskiej na Ukrainie lub przeciwko Ukrainie".
ONZ wobec rosyjskiej inwazji na Ukrainę
2 marca 2022 r. Zgromadzenie Ogólne ONZ uchwaliło rezolucję, w której wezwano Rosję do zaprzestania działań wojennych przeciwko Ukrainie i wycofania wszystkich wojsk rosyjskich z terytorium Ukrainy, w tym z Krymu i Donbasu.
12 października 2022 r. Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło rezolucję w sprawie integralności terytorialnej Ukrainy, mimo wysiłków Rosji zmierzających do zablokowania tego procesu.
3 listopada 2022 r. Rada Bezpieczeństwa ONZ większością głosów nie poparła zaproponowanej przez Rosję rezolucji w sprawie "wojskowych laboratoriów biologicznych" na Ukrainie. Dwa dni później Rosja głosowała za rezolucją antynazistowską, do której wprowadzono poprawkę o tym, że Moskwa usprawiedliwia swoją agresję na Ukrainie potrzebą "denazyfikacji".