Kto wygrałby wybory? Oto najnowszy sondaż dla DoRzeczy.pl
Badanie przeprowadziła firma Estymator. Pytanie zadane respondentom przez ankieterów pracowni brzmiało: "Gdyby w najbliższą niedzielę odbywały się wybory do Sejmu, na którą z poniższych partii, bądź koalicji partii, oddał/a/by Pan/i swój głos?".
Wyniki najnowszego sondażu
Zgodnie z deklaracjami respondentów, najwięcej wskazań zebrało Prawo i Sprawiedliwość / Zjednoczona Prawica. Obóz rządzący otrzymał 35,3 proc. głosów. To mniej o 0,4 pkt. proc. w porównaniu do naszego ostatniego sondażu z listopada.
Na drugim miejscu znalazła się Koalicja Obywatelska. Partia Donalda Tuska może liczyć na poparcie rzędu 29,4 proc. Największy rywal PiS zyskał od ostatniego sondażu 1 pkt proc.
Podium zamyka Lewica z wynikiem 11 proc. (spadek o 0,2 pkt. proc.).
W Sejmie znalazłyby się jeszcze trzy ugrupowania. To Polska 2050 Szymona Hołowni, która otrzymała poparcie 9,2 proc. osób biorących udział w badaniu (to mniej o 1,2 pkt. proc. w porównaniu z naszym listopadowym badaniem). Za Polską 2050 uplasowało się Polskie Stronnictwo Ludowe z wynikiem 6,7 proc. (spadek o 0,7 pkt. proc.) oraz Konfederacja z wynikiem 6,1 proc. (wzrost poparcia o 1 pkt proc.).
Kukiz'15 otrzymał 1,8 proc. wskazań (więcej o 0,3 pkt. proc.), a pozostałe partie - 0,5 proc.
Szacowana frekwencja wyborcza wyniosłaby 57 proc.
Ile mandatów w Sejmie?
Pracownia Estymator sprawdziła także, jak uzyskane wyniki przełożyłyby się na liczbę mandatów w Sejmie. I tak Zjednoczona Prawica miałaby 203 mandaty i nie mogłaby rządzić samodzielnie. W porównaniu z wynikami wyborów z 2019 roku obóz rządzący stracił 32 mandaty.
Koalicja Obywatelska miałaby w nowym Sejmie 148 posłów (więcej o 14), a Lewica - 44 (mniej o 5 posłów). Polska 2050 Szymona Hołowni wprowadziłaby na Wiejską 37 parlamentarzystów. PSL miałoby ich 19 (co oznacza stratę 11 mandatów). Z kolei Konfederacja miałaby 8 posłów, o 3 mniej w porównaniu z obecną reprezentacją w Sejmie.
Badanie przeprowadzono w dniach 15-16 grudnia 2022 r. na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1039 dorosłych osób metodą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych CATI. W prezentowanych wynikach uwzględniono wyłącznie osoby, które zadeklarowały, że będą głosować i określiły na jaką partię w wyborach do Sejmu będą głosować.