45 mld dolarów pomocy dla Ukrainy. Senat USA przyjął budżet
Ustawa, za którą głosowało 68 senatorów, a 29 było przeciw, zapewni utrzymanie amerykańskiej administracji do jesieni przyszłego roku. Budżet USA przewiduje także prawie 45 mld dolarów dodatkowej pomocy wojskowej, gospodarczej i humanitarnej dla Ukrainy.
Teraz ustawa trafi do zatwierdzenia przez Izbę Reprezentantów USA, a następnie będzie ją musiał podpisać prezydent Joe Biden. Budżet musi zostać przyjęty przez obie izby Kongresu w tym tygodniu, aby uniknąć zawieszenia rządu (tzw. shutdownu), który ma zatwierdzone finansowanie do 23 grudnia.
Biały Dom oświadczył, że popiera ustawę i wezwał Kongres do jej jak najszybszego przyjęcia.
Wydatki obronne stanowią ponad połowę budżetu USA
Ustawa przewiduje 858 mld dolarów wydatków na obronę i 773 mld dolarów na wydatki niezwiązane z obronnością – podał "The Wall Street Journal". Budżet obronny jest o 10 proc. wyższy niż w tym roku i przekracza kwotę, o którą wnioskował prezydent Biden. Część niezwiązana z obronnością jest o 6 proc. wyższa niż w tym roku.
Uzgodniona ustawa przewiduje m.in. przeznaczenie dodatkowych 44,9 mld dolarów na wsparcie Ukrainy i partnerów USA z NATO oraz 40,6 mld dolarów na walkę ze skutkami klęsk żywiołowych.
Zełenski w Białym Domu. Spotkał się z Bidenem
W środę do Stanów Zjednoczonych przyleciał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Była to jego pierwsza zagraniczna wizyta od momentu rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę, która trwa od lutego.
Podczas spotkania w Białym Domu z Joe Bidenem Zełenski podziękował prezydentowi USA, Kongresowi i "zwykłym Amerykanom" za wsparcie Ukrainy i wręczył Bidenowi odznaczenie jednego z ukraińskich żołnierzy z Bachmutu.
Wcześniej Pentagon opublikował szczegóły kolejnego amerykańskiego pakietu uzbrojenia dla Ukrainy o wartości 1,85 mld dolarów. Oprócz baterii Patriot w transzy znalazły się m.in. precyzyjne bomby lotnicze, ponad 150 pojazdów, a także amunicja do sowieckich systemów artylerii rakietowej Grad.