Zmiany w Kodeksie pracy. Rząd przyjął projekt nowelizacji
– Wprowadzamy dodatkowy, pięciodniowy urlop opiekuńczy i dodatkowe przerwy w pracy, jeśli dzień pracy danego pracownika jest dłuższy. Wprowadzamy zwolnienia w pilnych sprawach rodzinnych – powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas wtorkowej konferencji prasowej.
Wśród najistotniejszych zmian, jakie ma wprowadzić projektowana regulacja jest między innymi wydłużenie urlopu rodzicielskiego do 41 tygodni lub do 43 tygodni, jeżeli urodzą się np. bliźnięta. Planowane jest także wprowadzenie dziewięciu tygodni niepodzielnego urlopu dla ojców. W programie "Za życiem" urlop ma zostać wydłużony o 24 tygodnie – przekazało ISBnews.pl.
Zmiany w Kodeksie pracy
Minister pracy i polityki społecznej Marlena Maląg wskazała, że projektowane zmiany zwiększają elastyczność czasu pracy. – Zmiany w Kodeksie pracy służą polskiemu rynkowi. Dają możliwość elastycznego czasu pracy. Porządkujemy, że umowa na czas próbny u danego pracodawcy będzie mogła być powtórzona, ale na innym stanowisku – poinformowała polityk. Wskazała także, że projekt zakłada możliwość skorzystania przez pracownika z dodatkowych dni wolnych. – Wprowadzamy pięć dni tzw. urlopu opiekuńczego. Nie będzie płatny. Wprowadzamy tzw. urlop od siły wyższej – 16 godzin. Będzie płatny w wysokości połowy wynagrodzenia – podkreśliła Maląg.
Jednocześnie zaproponowane zmiany mają na celu między innymi: uregulowanie w przepisach, że korzystanie przez pracownika uprawnionego do urlopu wychowawczego z obniżonego wymiaru czasu pracy nie wpływa na wymiar tego urlopu; doprecyzowanie, że zasady udzielania zwolnienia od pracy, o którym mowa w art. 188 Kodeksu pracy, w wymiarze godzinowym, stosuje się odpowiednio do pracownika, dla którego dobowa norma czasu pracy jest niższa niż osiem godzin.