Kolejne spotkanie w Ramstein. Reznikow podaje datę
W ubiegłym tygodniu, w amerykańskiej bazie wojskowej w Ramstein, odbyło się kolejne spotkanie grupy kontaktowej ds. wsparcia obronnego Ukrainy. Pod przewodnictwem ministra obrony USA Lloyda Austina w rozmowach brali udział przedstawiciele 50 państw.
Na każdym spotkaniu widzę jak rośnie zaufanie do Ukrainy ze strony naszych partnerów – komentuje przebieg negocjacji szef resortu obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow.
"To wszystko dzięki ciężkiej pracy naszych żołnierzy i przedstawicieli" – tłumaczy polityk i dodaje: "Więcej zaufania oznacza więcej broni, aby chronić naszą ziemię, morze... i niebo".
Reznikow poinformował też, że dziewiąte spotkanie grupy kontaktowej ds. wsparcia obronnego Ukrainy odbędzie się w lutym.
potkanie w Ramstein
W dniach 19-20 stycznia w bazie Ramastein w Niemczech doszło do spotkania Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy. W trakcie rozmów sekretarz obrony USA Lloyd Austin zaapelował do sojuszników, aby nie spowalniali tempa wsparcia dla Ukrainy. Jak tłumaczył polityk, Rosja przegrupowuje się, rekrutuje nowych żołnierzy i próbuje ponownie wyposażyć swoje wojska.
Jednocześnie Austin poinformował po spotkaniu, że nie podjęto jeszcze decyzji o przekazaniu Ukrainie niemieckich czołgów Leopard i amerykańskich czołgów M1 Abrams.
Po co Ukrainie czołgi? Stoltenberg wyjaśnia
W ubiegłym tygodniu sekretarz generalny NATO Jens Stoltenbrg wyraził nadzieję, że dostawy ciężkiego sprzętu z Zachodu pozwolą Ukrainie przejść do ofensywy.
"Z zadowoleniem przyjmuję nowy i znaczący pakiet pomocy militarnej ogłoszony w Ramstein, a przeznaczony dla samoobrony Ukrainy. Rosja przygotowuje się do nowych ofensyw, dlatego konieczne jest pilne zwiększenie wsparcia, aby stworzyć Ukrainie szansę na odbicie okupowanego terytorium" – napisał szef NATO na Twitterze.
Według "Spiegela" sekretarz generalny NATO oczekuje też dalszego rozwoju dyskusji na temat ewentualnych dostaw niemieckich czołgów Leopard 2.