Nieoficjalnie: USA przekażą Ukrainie 31 Abramsów
Na godz. 18 czasu polskiego zaplanowano wystąpienie prezydenta Joe Bidena. Nieplanowana wcześniej konferencja ma być poświęcona pomocy finansowej i militarnej dla walczącej z rosyjską agresją Ukrainy. Niewykluczone, że to właśnie wtedy prezydent USA poda informacje nt. dostarczenia Kijowowi Abramsów.
O tym, że amerykańska administracja skłania się ku przekazaniu czołgów, informował w tym tygodniu dziennik "Wall Street Journal". Przeciwny jest Pentagon oraz dowódcy wojskowi, jednak Joe Biden współpracuje w tym zakresie z krajami sojuszniczymi. Decyzja o przekazaniu Abramsów łączy się z długo oczekiwaną zgodą Niemiec na dostarczenie Ukrainie czołgów Leopard.
Nowy pakiet uzbrojenia, w tym czołgi i pojazdy bojowe, powinien pomóc Ukrainie zmienić taktykę wojenną – powiedzieli CNN urzędnicy amerykańscy i zachodni. Według nich zamiast walczyć o Bachmut, czemu towarzyszą ogromne straty po obu stronach, stratedzy NATO doradzają Ukraińcom skupienie się na ofensywie na południu kraju. Jej głównym celem może być "most lądowy" na Krym, przez który zaopatrywane są zgrupowania wojsk rosyjskich w anektowanych regionach Ukrainy.
Media: NATO da Ukrainie ponad 100 czołgów do ataku na Krym
W sumie ponad 100 nowoczesnych czołgów, w tym niemieckie Leopardy i amerykańskie Abramsy, otrzymają od sojuszników ukraińskie siły zbrojne – stwierdził Mychajło Podolak, doradca prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.
Niemcy po "intensywnych konsultacjach" z partnerami zdecydowały o przekazaniu Ukrainie kompanii 14 czołgów Leopard 2 A6 z rezerw Bundeswehry – poinformował na środowym posiedzeniu rządu kanclerz Olaf Scholz.
Berlin dopuści również reeksport czołgów z krajów trzecich, aby szybko skompletować co najmniej dwa bataliony.
Szkolenie ukraińskich załóg rozpocznie się w Niemczech, a pakiet obejmie również amunicję i konserwację pojazdów – przekazało biuro Scholza.