Morawiecki: Powstanie koalicja państw wspólnie produkujących amunicję
Premier Mateusz Morawiecki wraz z prezydentem Andrzejem Dudą kontynuują w Monachium "dyplomatyczną ofensywę Polski". W stolicy Bawarii odbyła się 59. Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa.
"Budowanie siły odstraszania"
Premier podczas konferencji prasowej podkreślił, jak ważne jest uświadomienie "naszym partnerom w zachodniej Europie, partnerom zza oceanu, z którymi również wczoraj wiele rozmawiałem, jak ważne jest powstrzymanie, ale również zbudowanie odpowiedniej siły odstraszania".
– Chcesz pokoju, gotuj się do wojny – powiedział premier.
W rozmowy na temat produkcji amunicji włączona została przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, która apelowała o przyspieszenia produkcji amunicji niezbędnej dla Ukrainy. Dodała, że przemysł zbrojeniowy musi działać szybciej. Przewodnicząca KE zaznaczyła, że Unia powinna produkować amunicję na tak wielką skalę, jak robiła to ze szczepionkami podczas pandemii COVID-19.
Morawiecki: Na koalicję zgadza się coraz więcej państw
Morawiecki zwrócił uwagę, że coraz więcej krajów zgadza się na to, aby wspólnie kupować amunicję i inwestować w jej produkcję, choć na ostatniej Radzie Europejskiej tylko kilka państw opowiadało się za takim pomysłem.
– Szacunkowo mogę powiedzieć, że jest to połowa państw Unii Europejskiej. A jeszcze kilkanaście dni temu było to jedynie kilka krajów – wskazał premier.
Morawiecki zaznaczył, że ukraińskiemu wojsku brakuje przede wszystkim amunicji. Dodał, że Polska również prężnie rozwija teraz moce produkcyjne amunicji. – Potrzebujemy jej zarówno na nasze własne zapasy, jak i żeby przekazać amunicję dla Ukrainy – przyznał szef rządu.
Konferencja w Monachium
Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa to międzynarodowa konferencja, w której uczestniczą liderzy państw z całego świata, m.in. wiceprezydent USA Kamala Harri, przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak czy szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba.
Podczas konferencji dominują dyskusje o sytuacji międzynarodowej niemal rok po rosyjskiej inwazji na Ukrainę.
"Premier Mateusz Morawiecki uczestniczył w debatach oraz wielu spotkaniach poruszając najważniejsze tematy dot. spraw UE, NATO oraz wojny na Ukrainie" – czytamy na Twitterze Kancelarii Premiera.