Blinken spotkał się z Ławrowem. "Rozmowa trwała 10 minut"
W ich pierwszej osobistej rozmowie od czasu inwazji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 r. Blinken powtórzył, że Waszyngton jest gotów wspierać Kijów tak długo, jak to będzie konieczne. Według agencji Associated Press rozmowa trwała 10 minut.
Rosyjskie MSZ potwierdziło, że Ławrow i Blinken rozmawiali "w biegu", ale nie prowadzili negocjacji ani nie odbyli spotkania – poinformowały w czwartek rosyjskie agencje informacyjne.
Wysokiej rangi urzędnik Departamentu Stanu, który zastrzegł sobie anonimowość, powiedział agencji Reutera, że Blinken wezwał Moskwę do cofnięcia decyzji o zawieszeniu udziału w traktacie nuklearnym New START i uwolnienia przetrzymywanego w Rosji obywatela USA Paula Whelana.
Ławrow poprosił G20 o pomoc w zniesieniu sankcji
"The Moscow Times" podaje, że podczas spotkania ministrów spraw zagranicznych krajów G20 Ławrow poprosił ich o pomoc w zniesieniu sankcji wobec Rosji.
– Konieczne jest położenie kresu bezprawnym sankcjom, wszelkim formom naruszania wolności handlu międzynarodowego, manipulacjom na rynku, arbitralnemu wprowadzaniu pułapów cenowych i innym próbom przywłaszczania sobie zagranicznych zasobów naturalnych – argumentował Ławrow.
Rada Ministrów Spraw Zagranicznych G20, a także wcześniejsze spotkanie ministrów finansów zakończyły się bez końcowego komunikatu, ponieważ kraje zachodnie odmówiły podpisania dokumentu, chyba że potępiłby on rosyjską inwazję na Ukrainę. Rosja i Chiny sprzeciwiły się temu, aby słowo "wojna" znalazło się w deklaracji.
– Nasi zachodni koledzy przedstawiają problem sytuacji wokół Ukrainy pod pozorem tak zwanej agresji rosyjskiej – powiedział po rozmowach Ławrow. I dodał, że deklaracja w imieniu wszystkich ministrów krajów G20 nie mogła zostać zatwierdzona.
Putin zawiesił udział Rosji w traktacie jądrowym
Rosyjski prezydent Władimir Putin ogłosił 21 lutego podczas wystąpienia przed połączonymi izbami rosyjskiego parlamentu, że Moskwa zawiesza swój udział w amerykańsko-rosyjskim porozumieniu o redukcji zbrojeń strategicznych New START, zawartym w 2010 r.
Zgodnie z postanowieniami traktatu każda ze stron zobowiązała się do ograniczenia liczby swoich głowic nuklearnych dla rozmieszczonych pocisków balistycznych ICBM (międzykontynentalnych - red.) i SLBM (wystrzeliwanych z okrętu podwodnego - red.) do łącznie 1550 sztuk.
Riabkow: Najpierw USA muszą się zmienić
– Dopóki Stany Zjednoczone nie zmienią swojego postępowania, dopóki nie zobaczymy oznak zdrowego rozsądku w tym, co robią w stosunku do Ukrainy i na Ukrainie, nie widzimy szans na rewizję lub ponowne rozpatrzenie decyzji o zawieszeniu (układu - red.) START – stwierdził w środę wiceminister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Riabkow.
Odpowiadając na pytanie, czy kontakty z przedstawicielami USA są możliwe na marginesie konferencji rozbrojeniowej w Genewie, rosyjski dyplomata odparł, że "nie ma w tej sprawie nic do zakomunikowania".