Tezy polskich geopolityków mogą być niebezpieczne? Gac poleca nowe "Do Rzeczy"

– Jan Fiedroczuk pochyla się nad fenomenem polskich geopolityków, którzy na bardzo skomplikowane sprawy patrzą w sposób bardzo prosty. To nie zawsze jest dobre, a wręcz może być niebezpieczne – mówi publicysta zapowiadając nowy numer naszego tygodnika.
Czy Polsce grozi nowy podział polityczny, potężniejszy niż wszystkie wcześniejsze? Czy jesteśmy świadkami politycznej kontrofensywy Berlina przeciwko Polsce? I komu nie podoba się, że w naszym kraju wciąż można płacić gotówką? Na te i inne ważne pytania znajdą Państwo odpowiedź w najnowszym numerze "Do Rzeczy".
Na łamach „Do Rzeczy” również:
– W polskiej przestrzeni publicznej znów rozgrywa się zażarty, niestety płytki, gdyż motywowany tylko doraźną szarpaniną polityczną spór o aktualną pozycję i znaczenie Rzeczypospolitej w Europie. I jak zwykle brakuje rzetelnego rozsądzenia racji oraz wyważenia opinii. Radykalna odmienność stanowisk stron sporu – zamiast skłaniać do dyskusji – staje się pretekstem do mało eleganckiej i poznawczo jałowej wymiany przewidywalnych ciosów. Taka sprawiająca radość jedynie wrogom gra na wyniszczenie – zauważa Waldemar Żyszkiewicz w tekście “Czy Polska rozdaje karty w Europie?”.
– Książę Adam Stefan Sapieha był jedną z najważniejszych postaci polskiego Kościoła oraz jednym z wybitnych polskich mężów stanu. Przez swą bezkompromisowość wzbudzał niekiedy niezadowolenie jednocześnie u władz państwowych i w Stolicy Apostolskiej – pisze Grzegorz Kucharczyk w artykule “»Słup żelazny«. Kardynał Adam Stefan Sapieha”.
– Znany od dekad porządek świata zmienia się na naszych oczach. Antyzachodni blok staje się potężniejszy niż kiedykolwiek wcześniej, nie tylko politycznie, lecz także gospodarczo i wojskowo. Ameryka nie zasypia gruszek w popiele i w odpowiedzi na wielkomocarstwowe zagrywki Chin tworzy nowy, potężny atomowy sojusz: AUKUS – zauważa Jacek Przybylski w tekście “Niebezpieczne związki”.