Nakaz aresztowania Putina. Rosja wszczyna postępowanie karne wobec MTK
Mowa o prokuratorze MTK Karimie Khanie, który wystąpił z wnioskiem o wydanie nakazów aresztowania prezydenta Rosji Władimira Putina i rosyjskiej rzeczniczki praw dziecka Marii Lwowej-Biełowej, a także sędziach – Tomoko Akane, Rosario Salvatore Aitala i Sergio Gerardo Ugalde Godinezie, którzy wydali te nakazy.
Komitet Śledczy twierdzi, że "prześladowanie" Putina i Lwowej-Biełowej jest "nielegalne, ponieważ nie ma podstaw do wszczęcia postępowania karnego".
Sprawę karną przeciwko prokuratorowi MTK wszczęto na podstawie przepisów rosyjskiego kodeksu karnego dotyczących "pociągnięcia świadomie niewinnej osoby do odpowiedzialności karnej w połączeniu z bezprawnym oskarżeniem o popełnienie szczególnie ciężkiego przestępstwa".
Natomiast w odniesieniu do sędziów Trybunału sprawa jest rozpatrywana na podstawie przepisów o "świadomym bezprawnym przetrzymywaniu oraz przygotowaniu do zamachu na przedstawiciela państwa obcego".
MTK wydał nakaz aresztowania Putina
17 marca Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wydał nakazy aresztowania prezydenta Rosji Władimira Putina i rosyjskiej komisarz ds. praw dziecka Marii Lwowej-Biełowej. W oświadczeniu trybunału stwierdzono, że oboje mogą odpowiadać za zbrodnię wojenną polegającą na bezprawnej deportacji dzieci i przewożeniu ich z okupowanych terenów Ukrainy do Federacji Rosyjskiej.
– Prawo międzynarodowe zabrania okupantom przemieszczania ludności cywilnej z terytorium, na którym mieszkają, na inne terytoria – powiedział prezes MTK prof. Piotr Hofmański. I dodał, że dzieci korzystają ze szczególnej ochrony na mocy konwencji z Genewy.
Komentując tę decyzję, rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow zaznaczył, że Moskwa nie uznaje jurysdykcji MTK. Z kolei rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa powiedziała, że decyzje MTK nie mają dla Rosji żadnego znaczenia, a ewentualne nakazy aresztowania są prawnie nieważne.
Decyzja MTK oznacza, że Putin i Lwowa-Biełowa muszą liczyć się z możliwością aresztowania w ponad 120 krajach, które ratyfikowały statut rzymski z 1998 r., czyli traktat ustanawiający Międzynarodowy Trybunał Karny.