Nakaz aresztowania Putina. Węgry wydały osobne oświadczenie
Po ogłoszeniu przez węgierski rząd zapowiedzi, że kraj zablokuje wspólne oświadczenie UE w sprawie nakazu aresztowania Putina, gabinet Orbána wydał osobne oświadczenie. Jak przekazał sekretarz stanu ds. komunikacji międzynarodowej i stosunków międzynarodowych w Kancelarii Premiera Zoltan Kovacs, medialnej oświadczenia o zablokowaniu przez Budapeszt unijnego oświadczenia określił jako „fałszywe wiadomości”.
"Jeśli chodzi o fałszywe wiadomości, że Węgry «zawetowały» stanowisko UE w sprawie nakazu aresztowania Władimira Putina przez MTK: Węgry zaakceptowały decyzję MTK i nie chcą jej w żaden sposób komentować. Jeśli jednak Wysoki Przedstawiciel lub jakiekolwiek państwo członkowskie chce złożyć oświadczenie, Węgry nie będą się sprzeciwiać” – napisał Kovacs na Twitterze.
Wcześniej agencja Index, powołując się na komunikat rządu, informowała, że szef MSZ Węgier Peter Szijjarto zablokował oświadczenie UE w sprawie nakazu aresztowania Putina przez Międzynarodowy Trybunał Karny.
W oświadczeniu zauważono, że minister spraw zagranicznych nie zawetował wspólnego oświadczenia w sprawie nakazu aresztowania Putina, ale „sprzeciwił się rezolucji, którą główny dyplomata UE Josep Borrell zamierzał wydać w imieniu wszystkich państw członkowskich UE”.
Nakaz aresztowania Putina
17 marca Międzynarodowy Trybunał Karny wydał nakaz aresztowania Władimira Putina i rzeczniczki praw dziecka Marii Lwowej-Bełowej. Są oskarżeni o przymusowe deportacje ukraińskich dzieci do Federacji Rosyjskiej.
Putin może zostać zatrzymany na wniosek trybunału w każdym ze 123 państw świata, które ratyfikowały Statut Rzymski. Jak zaznaczył główny prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego, Putin stanie przed sądem niezależnie od tego, czy Federacja Rosyjska uzna tę decyzję.
Niemcy już pozytywnie wypowiadały się na temat listu gończego za Putinem.