Funkcjonariusze policji odchodzą ze służby? Media: Braki w elitarnych pionach
Portal rp.pl podał, że na obecnych 107 109 etatów w policji niemal 13 tys. jest nieobsadzonych. Największa luka dotyczy Komendy Stołecznej Policji w Warszawie. Problem dotyczy także innych wielkich aglomeracji.
– Policjant jest narażony na agresję, brak szacunku do munduru, służba stała się niewdzięczna i wymagająca. Żeby wyjść z tego impasu, potrzebne jest, oprócz finansowego, wsparcie socjalne, zwłaszcza w dużych miastach – zauważył szef Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego (NSZZ) Policjantów Rafał Jankowski.
Braki w elitarnych pionach
Według ustaleń dziennikarzy, braki są odczuwalne szczególnie w elitarnych pionach. Chodzi między innymi o kontrterrorystów, biuro ścigania cyberprzestępców oraz Centralne Biuro Śledcze Policji (CBŚP).
– Trudno jest ściągnąć do Warszawy antyterrorystów z kraju. Dziś nikt nie daje im mieszkań, a nie każdy chce zostawić rodzinę i mieszkać w bursie. Kłopotu nie ma z kandydatami na Lubelszczyźnie, Podkarpaciu i Podlasiu – wytłumaczył przedstawiciel policyjnego NSZZ.
"Rzeczpospolita" przekazała, iż w 2023 roku ze służby odeszło już 6 552 policjantów, podczas gdy przyjętych zostało jedynie 772 funkcjonariuszy.
Wśród powodów takiego stanu w policyjnych kadrach wymienia się między innymi upolitycznienie służb, nakładanie na funkcjonariuszy często absurdalnych zadań czy masowe odejścia na emeryturę. – Część odeszła na przykład do wojska i innych służb, bo tam są lepsze rozwiązania socjalne – skomentował Rafał Jankowski.
"Nie ma zagrożenia"
W styczniu br. w parlamencie członkowie połączonych komisji spraw wewnętrznych i obrony narodowej pracowali nad nowelizacją ustawy dotyczącej armii i służb. Prawo i Sprawiedliwość zapewniało wówczas, że "nie ma zagrożenia masowymi odejściami mundurowych na emerytury".
20 stycznia 2023 roku do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy dotyczącej wojska, policji i innych służb. Zgodnie z założeniami, żołnierze, policjanci i pozostali funkcjonariusze otrzymają podwyżki.