Zmiany w Państwowej Komisji ds. Pedofilii. Kmieciak rezygnuje
Kmieciak zaznaczył w swoim oświadczeniu, że funkcję przewodniczącego komisji będzie jeszcze sprawował do 14 kwietnia.
"Niestety aktualnie nie mogę kontynuować misji na tym stanowisku. Doświadczenie i wiedza w zakresie procedur sądowych Przewodniczącego stanowić powinny szczególny gwarant skutecznego działania Państwowej Komisji. Ich brak narazić może postępowania wyjaśniające na błędne prowadzenie, a w konsekwencji ryzyko uchylania przez sądy odwoławcze postanowień Państwowej Komisji o wpisie do rejestru sprawców. Taka sytuacja z kolei wiązałaby się z powtórnym skrzywdzeniem osób poszkodowanych" – poinformował Kmieciak.
Jak następnie dodał, swoją rezygnację złożył na ręce Marszałek Sejmu w związku z wejściem w życie znowelizowanej wersji Ustawy o Państwowej Komisji.
Nowego przewodniczącego powinien powołać Sejm, który zbierze się w połowie kwietnia.
Komisja do spraw pedofilii
Błażej Kmieciak jest doktorem habilitowanym nauk prawnych, ma doktorat z socjologii prawa, jest też absolwentem resocjalizacji i podyplomowych studiów w zakresie prawa medycznego i bioetyki. Od urodzenia jest osobą niedowidzącą. Komisja pod przewodnictwem Kmieciaka zajmowała się przypadkami pedofilii we wszystkich środowiskach. Ustawa, na mocy której działa komisja, weszła w życie we wrześniu 2019 roku.
Zgodnie z ustawą komisja ds. pedofilii ma liczyć siedmiu członków. Trzech powołuje Sejm i po jednym Senat, prezydent, premier oraz rzecznik praw dziecka. Po skompletowaniu wszystkich członków skład komisji wyglądał do tej pory następująco: Błażej Kmieciak, Justyna Kotowska, Elżbieta Malicka, Agnieszka Rękas, Hanna Elżanowska, Andrzej Nowarski oraz Barbara Chrobak.