Xi Jinping polecił przygotować Chiny do wojny. "Świat powinien potraktować go poważnie"
Pisze o tym "Foreign Affairs", cytując cztery przemówienia wygłoszone przez Xi na dorocznym Ogólnochińskim Kongresie Ludowym. "Świat powinien potraktować go poważnie" – ocenia prestiżowy amerykański magazyn.
– W nadchodzącym okresie zagrożenia i wyzwania, przed którymi stoimy, tylko wzrosną i staną się poważniejsze – ostrzegł Xi w jednym ze swoich wystąpień i polecił przygotować bazę przemysłową na ewentualny konflikt zbrojny.
Po raz pierwszy otwarcie skrytykował także Stany Zjednoczone. – Kraje zachodnie, na czele ze Stanami Zjednoczonymi, przeprowadziły powstrzymywanie, okrążanie i represje przeciwko nam ze wszystkich stron, co przyniosło bezprecedensowe wyzwania dla rozwoju naszego kraju – powiedział chiński przywódca i zażądał przezwyciężenia technologicznej zależności od uprzemysłowionych demokracji.
Xi o Tajwanie: Zbliża się zjednoczenie ojczyzny
Osobno wezwał do wzmocnienia obrony kraju i zjednoczenia społeczeństwa wokół Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej (ChAL-W). Napomknął także o zdobyciu Tajwanu, zaznaczając, że istotą tych wszystkich przygotowań jest zbliżające się "zjednoczenie ojczyzny".
Jesienią ub.r. Xi Jinping wygłosił przemówienie, w którym również zasugerował nadchodzącą wojnę. – W obliczu wojen, które mogą być nam narzucone, musimy rozmawiać z naszymi wrogami w języku, który rozumieją, i wykorzystać zwycięstwo, aby zdobyć pokój i szacunek. W nowej erze armia nalega na użycie siły militarnej – mówił.
Mobilizacja rezerwy i amerykański generał
W grudniu Chiny uchwaliły ustawę, zgodnie z którą ChAL-W może otwierać nowe komisariaty wojskowe i punkty zbiórki, aby jak najszybciej "zaktywizować swoje siły rezerwowe i zinstytucjonalizować system uzupełniania jednostek bojowych na wypadek wojny".
Ponadto w całym kraju zaczęto otwierać narodowe ośrodki mobilizacyjne, a w położonej po drugiej stronie Cieśniny Tajwańskiej prowincji Fujian rozpoczęto budowę i modernizację schronów przeciwbombowych oraz szpitala wojskowego.
W lutym najwyższy organ obradujący w Chinach, Ogólnochińskie Zgromadzenie Przedstawicieli Ludowych, uchwalił zmiany w prawie, które mogą uderzyć w przeciwników zajęcia Tajwanu w przypadku wojny oraz pozwolić Pekinowi na objęcie jurysdykcji nad wyspą.
Wcześniej generał sił powietrznych USA Mike Minihan wezwał swoich podwładnych do przygotowania się do wojny z Chinami o Tajwan, która jego zdaniem wybuchnie w 2025 r.