Zamach w Izraelu. MSZ apeluje do Polaków
W piątek wieczorem doszło do zamachu w Tel Awiwie, drugim co do wielkości mieście Izraela. W związku z atakiem MSZ w Warszawie zwróciło się do Polaków przebywających w Izraelu.
Jedna ofiara śmiertelna, są ranni
Według relacji mediów sprawca – 45-letni Kafr Qassem, Izraelczyk pochodzenia arabskiego – najpierw wjechał w tłum ludzi idących promenadą w Tel Awiwie. Mężczyzna miał też strzelać do ludzi przebywających w znajdującym się przy nabrzeżu parku Charlesa Clore'a.
Następnie rozpędzony samochód którym jechał sprawca dachował. Wówczas do pojazdu zbliżyli się funkcjonariusze policji, którzy zastrzelili zamachowca. 45-latek miał próbować wyciągnąć broń, co sprowokowało policję do użycia siły.
W wyniku ataku zmarła dotychczas jedna osoba. Kolejne siedem osób trafiło do szpitala – w sobotę rano placówka poinformowała, że życie tych osób nie jest zagrożone i są w dobrym stanie.
Media podają, że ofiara śmiertelna to 35-letni Alessandro Parini, 35-letni prawnik z Rzymu. W reakcji na wydarzenia z Tel Awiwu włoskie władzy potępiły atak i zapewniły, że Rzym współpracuje z Izraelem w tej sprawie.
Apel polskiego MSZ
"W związku z dzisiejszymi zamachami terrorystycznymi na Zachodnim Brzegu oraz w Tel Awiwe, a także ryzykiem wystąpienia kolejnych aktów przemocy Ambasada RP w Tel Awiwie i Biuro Przedstawiciela RP w Ramallah apelują do polskich obywateli o zachowanie szczególnej ostrożności i unikanie ryzyka" – podano w komunikacie resortu w piątek wieczorem.
"W szczególności należy unikać przebywania w miejscach, które mogą być celem ataku, np. obiekty kultu religijnego, atrakcje turystyczne, bazary itp. Stanowczo należy unikać wszelkich zbiegowisk, demonstracji i sytuacji konfliktowych. W przypadku wystąpienia niebezpiecznego zdarzenia należy bezwzględnie stosować się do poleceń władz" – wskazuje dalej MSZ.
Jak zapewniono w komunikacie, Ambasada RP w Tel Awiwie i Biuro Przedstawiciela RP w Ramallah na bieżąco monitorują rozwój sytuacji oraz pozostają w bieżącym kontakcie z miejscowym władzami, ambasadami państw członkowskich UE oraz Ministerstwem Spraw Zagranicznych RP w celu pozyskania i wymiany rzetelnych informacji.
Ministerstwo apeluje również o rozważenie przełożenia podróży do Izraela i Palestyny do czasu uspokojenia się sytuacji.