Ochrona prawna kierowców transportu zbiorowego. Sejm podjął decyzję
Za nowelizacją głosowało 443 posłów, czterech było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.
Celem noweli jest zwiększenie poczucia bezpieczeństwa osób wykonujących przewozy osób w publicznym transporcie zbiorowym podczas kierowania środkami transportu i w związku z kierowaniem nimi – przekazało ISBnews.pl.
Zaostrzona odpowiedzialność karna
Przedmiotem szczególnej ochrony prawnokarnej stanie się m.in. nietykalność cielesna kierowców (motorniczych, maszynistów, innych osób) wykonujących przewozy w publicznym transporcie zbiorowym, ich życie i zdrowie, godność osobista, a także prawidłowość prowadzonych przez nich czynności oraz szacunek dla realizowanych przez nich zadań.
W ten sposób zaostrzona zostanie odpowiedzialność karna osób, które dopuszczają się naruszenia nietykalności funkcjonariusza publicznego, czynnej napaści czy znieważenia kierowców (motorniczych, maszynistów, inne osoby) wykonujących przewozy w publicznym transporcie zbiorowym podczas wykonywania tych przewozów i w związku z nimi.
Nowela o drogach publicznych
W piątek Sejm przyjął także większość poprawek Senatu do nowelizacji ustawy o drogach publicznych. Nowela dostosowuje polskie prawo do unijnej dyrektywy w sprawie elektronicznego poboru opłat drogowych. Przyjęte poprawki miały głównie charakter legislacyjny i techniczny.
Ma to zapewnić dostawcom EETS (Europejska Usługa Opłaty Elektronicznej) możliwości odpowiedniego dostosowania systemów. Uściślone zostaną obowiązki użytkowników usługi EETS, co ma zapewnić prawidłowy pobór opłat za ich przejazd. Nowela umożliwia również wojewodom przyśpieszenie ogłaszania inwestycji drogowych na 2024 r. w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Nabory na 2024 r. będą mogły być ogłoszone wcześniej, tak aby jeszcze w tym roku można było zawrzeć z samorządami umowy o dofinansowanie.