Elon Musk wieszczy bankructwo USA. "To kwestia kiedy, a nie czy"
"Biorąc pod uwagę wydatki federalne, to kwestia kiedy, a nie czy zbankrutujemy" – stwierdził Musk na Twitterze, którego kupił za 44 mld dolarów jesienią zeszłego roku.
Miliarder odniósł się w ten sposób do nagrania opublikowanego na profilu Białego Domu, w którym skrytykowano Republikanów za odmowę zatwierdzenia wyższego pułapu długu publicznego. "Niespłacanie długu Ameryki - to jedyny plan Partii Republikańskiej leżący na stole" – napisano.
Dług Stanów Zjednoczonych przekroczył 30 bilionów dolarów
Administracja USA wezwała niedawno Kongres do podniesienia poziomu zadłużenia, który przekroczył już 31,4 biliona dolarów. Republikanie, którzy obecnie kontrolują Izbę Reprezentantów, tradycyjnie sceptycznie podchodzą do zwiększania zadłużenia i naciskają na zmniejszenie wydatków rządowych.
Amerykańska sekretarz skarbu Janet Yellen powiedziała wcześniej, że departament będzie musiał podjąć "nadzwyczajne środki", aby zapobiec niewypłacalności po osiągnięciu przez kraj pułapu zadłużenia. Według niej środki powinny pozwolić na opłacenie rachunków do czerwca.
Poziom zadłużenia w górę. Biden podpisał ustawę
Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden podpisał pod koniec 2021 r. ustawę mającą na celu podniesienie poziomu zadłużenia o 2,5 biliona dolarów do 31,4 biliona dolarów, co zapobiegnie potencjalnej niewypłacalności. Yellen powiedziała wówczas, że ustawa zapobiegła niedoborowi funduszy dla rządu federalnego.
Dla porównania dług publiczny w Polsce liczony według metodyki krajowej wyniósł w marcu br. 1,18 biliona złotych, natomiast według metodologii unijnej – 1,48 biliona złotych.