Nowy sondaż: PiS z dużą przewagą nad KO, rośnie poparcie dla Konfederacji
Gdyby wybory parlamentarne w Polsce odbywały się w kwietniu tego roku, na Prawo i Sprawiedliwość (wraz z Solidarną Polską i Partią Republikańską) zagłosowałoby 35,6 proc. respondentów. To o 2,4 pkt. proc. mniej w porównaniu z sondażem CBOS z marca.
PiS z dużą przewagą. Sondaż
Koalicja Obywatelska (Platforma Obywatelska, .Nowoczesna, Inicjatywa Polska, Zieloni) może liczyć na 19,6 proc. poparcia (wzrost o 1,6 pkt. proc.). To oznacza, że różnica między PiS-em a KO wynosi aż 16 pkt. proc.
CBOS wskazało, że w kwietniowym pomiarze preferencji partyjnych największa zmiana (choć nadal w granicach błędu statystycznego) dotyczy Konfederacji Wolność i Niepodległość (Nowa Nadzieja, Ruch Narodowy, Konfederacja Korony Polskiej) – wzrost o 2,8 pkt. proc., do 8,5 proc.
Na granicy progu wyborczego jest Polska 2050 Szymona Hołowni – 4,8 proc. wskazań (spadek o 1,4 pkt. proc.).
W parlamencie nie znalazłaby się za to Lewica (Nowa Lewica, Razem, Polska Partia Socjalistyczna, Unia Pracy) – 4,2 proc. poparcia (wzrost o 0,6 pkt. proc.).
Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" przeprowadzono na reprezentatywnej próbie 1081 pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru PESEL. Sondaż został zrealizowany w dniach 11-20 kwietnia 2023 r. metodami CAPI (wywiad w formie elektronicznej), CATI (wywiad z respondentem prowadzony przez telefon) oraz CAWI (wypełnienie ankiety w formie elektronicznej).
Preferencje partyjne
W sondażu Kantar Public PiS zanotowało 35 proc. Koalicja Obywatelska dostałaby w wyborach 27 proc. Trzecie miejsce w badaniu zajmują ex aequo Konfederacja Wolność i Niepodległość oraz Polska 2050 Szymona Hołowni.
W Sejmie znalazłaby się jeszcze Lewica. Progu wyborczego nie przekroczyłyby PSL, AgroUnia oraz Porozumienie. Opcję "trudno powiedzieć" wskazało aż 15 proc. respondentów.