Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Energetycznego. Sasin zdradza szczegóły
– Wydaje się, że osiągnęliśmy już ten moment, gdy można powiedzieć, że sprawy zostały właściwie rozwiązane i w ciągu najbliższych kilku tygodni, myślę, że do połowy maja […] możemy mówić o tym, że formalnie NABE powstanie – powiedział Sasin podczas konferencji prasowej.
– Oczywiście zostaną do uregulowania inne kwestie, dotyczące chociażby praw pracowniczych czyli implementowania do naszego systemu prawnego umowy społecznej – dodał. Jak wyjaśnił, te kwestie mają zostać uregulowane w terminie późniejszym.
Wicepremier poinformował także, że w ubiegłym tygodniu spotkał się z prezesami spółek energetycznych oraz banków.
– Udało nam się właściwie usunąć wszystkie ostatnie rozbieżności, które jeszcze były, a które dotyczyły przejęcia zobowiązań wobec banków, bo mówimy tutaj o wydzieleniu części aktywów z podmiotów, które mają swoje zobowiązania wobec banków. Te zmiany wymagały zgody sektora bankowego – podkreślił.
Do NABE mają zostać wydzielone z grup kapitałowych spółek energetycznych z udziałem Skarbu Państwa aktywa związane z wytwarzaniem energii elektrycznej w konwencjonalnych jednostkach węglowych. Po wydzieleniu aktywów węglowych koncerny energetyczne mają skupić się na realizacji inwestycji nisko- i zeroemisyjnych. NABE ma działać w formie spółki ze 100-proc. udziałem Skarbu Państwa.
Morawiecki: Rewolucyjny przełom w energetyce
W czwartek premier Mateusz Morawiecki przemawiał podczas IV edycji Szczytu Klimatycznego To Get Air w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie wydarzenia omawiane są kwestie zmian klimatycznych, sprawiedliwej transformacji oraz działań na rzecz poprawy jakości powietrza i walki ze smogiem.
– Efektywność energetyczna nie jest hasłem reklamowym. Jeszcze wiele zadań przed nami, ale już teraz dużo udało się zrobić, dzięki współpracy z samorządami, za co dziękuję. Udało nam się wypracować rozwiązania dobre dla klimatu i zdrowia – zauważył premier Mateusz Morawiecki.
– Jeszcze osiem lat temu Polska była energetycznym skansenem w Unii Europejskiej. Dzisiaj nasze działania przynoszą wymierne efekty. Można powiedzieć, że mamy bardzo rewolucyjny przełom, szczególnie w energetyce, która interesuje obywateli Polski. Rząd Prawa i Sprawiedliwości, w porównaniu do poprzedników, prężnia działa także w tej kwestii – mówił polityk.