Rosja ewakuuje miasto w pobliżu okupowanej elektrowni atomowej
– Ogólna sytuacja w rejonie Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej (ZNPP) staje się coraz bardziej nieprzewidywalna i potencjalnie niebezpieczna – poinformował Rafael Grossi, szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA).
Dodał, że jest "bardzo zaniepokojony realnym zagrożeniem bezpieczeństwa jądrowego i ochrony elektrowni".
– Musimy działać teraz, aby zapobiec zagrożeniu poważnej awarii jądrowej i związanych z nią skutków dla ludności i środowiska. Będę nadal naciskał na zaangażowanie wszystkich stron w osiągnięcie tego kluczowego celu, a MAEA będzie nadal robić wszystko, co w jej mocy, aby zapewnić bezpieczeństwo jądrowe i ochronę w elektrowni – zapowiedział Grossi.
Rosjanie ewakuują Enerhodar
Wcześniej eksperci MAEA obecni na miejscu otrzymali informację, że Rosjanie rozpoczęli ewakuację mieszkańców pobliskiej miejscowości Enerhodar, w której mieszka większość załogi elektrowni.
Grossi wyraził głębokie zaniepokojenie coraz bardziej napiętymi, stresującymi i wymagającymi warunkami dla personelu agencji, który jest obecny w zaporoskiej elektrowni. Dodał, że eksperci regularnie słyszą ostrzał.
Energoatom, państwowe przedsiębiorstwo obsługujące wszystkie cztery elektrownie jądrowe na Ukrainie, zaprzeczyło doniesieniom rozpowszechnianym przez rosyjskie media o całkowitym zamknięciu Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej.
Ukraińcy próbowali odbić okupowaną elektrownię. Nie udało się
Dziennik "The Times" napisał w kwietniu, że armia ukraińska przeprowadziła nieudaną próbę odbicia elektrowni w Zaporożu. Operacja miała miejsce w październiku ub.r.
Kijów oficjalnie nie przyznał się do próby szturmu na elektrownię, ale o szczegółach operacji, pod warunkiem zachowania anonimowości, opowiedzieli brytyjskiej prasie przedstawiciele ukraińskich sił specjalnych, wywiadu i marynarki wojennej.
Zaporoska Elektrownia Jądrowa została zajęta w marcu ub.r., w pierwszej fazie rosyjskiej inwazji na Ukrainę. To największa elektrownia atomowa w Europie. Posiada sześć reaktorów typu WWER-1000 o mocy 950 MW każdy.