"Bezczelność i kpina z ofiar niemieckich zbrodni". Szydło ostro o słowach Scholza
8 maja 1945 r. w Berlinie Niemcy podpisały bezwarunkową kapitulację, która kończyła trwającą 6 lat wojnę w Europie. II wojna światowa rozpoczęła się 1 września 1939 r. atakiem niemieckim na Polskę i przyniosła ogromne straty.
Według różnych szacunków, zginęło od 40 do 60 mln osób. Polska straciła ok. 6 mln obywateli, w tym blisko 700 tys. wskutek bezpośrednich działań wojennych.
Kontrowersyjny wpis Scholza, ostra reakcja Szydło
Przy okazji uroczystości związanych z tą rocznicą wpis w mediach społecznościowych opublikował kanclerz Niemiec Olaf Scholz. Polityk zaskoczył jednak internautów, pisząc o "wyzwoleniu" Niemiec.
"78 lat temu Niemcy i świat zostały wyzwolone spod tyranii narodowego socjalizmu. Zawsze będziemy za to wdzięczni” – podkreślił Scholz.
"8 maja przypomina, że demokratyczne państwo nie jest oczywistością. Powinniśmy je chronić i bronić" – dodał kanclerz.
"Scholz oświadczył, że w 78 lat temu »Niemcy zostały wyzwolone spod tyranii narodowego socjalizmu«. Niemcy najpierw stworzyli mit bezpaństwowych »nazistów«, teraz zaś idą dalej i zaczynają przedstawiać Niemcy jako ofiarę nazizmu" – skomentowała wypowiedź polityka europoseł PiS Beata Szydło.
"To bezczelność i kpina z ofiar niemieckich zbrodni" – dodał była premier.
8 maja czy 9 maja?
Dzień Zwycięstwa obchodzony jest jako święto zwycięstwo nad III Rzeszą Niemiecką w czasie II wojny światowej. Na początku maja 1945 roku, po niemal sześciu latach wojny, Niemcy zostali ostatecznie pokonani.
Różnice w dacie obchodów Dnia Zwycięstwa są bardzo „zwyczajne” i związane są po prostu z inną godziną w zależności od strefy czasowej. Podpisanie aktu bezwarunkowej kapitulacji Niemiec nastąpiło 8 maja 1945 roku o godzinie 22:43 czasu środkowoeuropejskiego. W tym momencie w Moskwie był już 9 maja, godzina 00:43.
Akt kapitulacji wszedł w życie zatem analogicznie: 8 maja o godzinie 23:01, a dla Rosjan 9 maja o godzinie 1:01.