"Sporo manipulacji i dezinformacji". NFOŚiGW odpowiada na zarzuty dziennikarzy
Zdaniem NFOŚiGW, zarzuty, że środki przeznaczone na walkę ze smogiem przekazano głównie instytucjom kościelnym a nie zwykłym gospodarstwom domowym zawierają "sporo manipulacji i dezinformacji".
Zarzuty mediów
Portale Oko.press i Frontstory.pl opublikowały tekst, w którym poinformowały, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) miał przekazać kościelnym instytucjom 867 mln zł z 1,4 mld zł (62 proc.) z programu "Poprawa jakości powietrza" przeznaczonego na termomodernizację. Ze środków miały skorzystać m.in. budynki kurii, kościołów i plebanii oraz siedziba Konferencji Episkopatu Polski.
Tymczasem, zdaniem Oko.press i Frontstory.pl, dofinansowanie powinno zostać przekazane przede wszystkim na wymianę milionów starych pieców domowych, które są głównym źródłem smogu w Polsce.
KAI poprosiła NFOŚiGW o potwierdzenie tych informacji. W odpowiedzi biuro prasowe Funduszu odesłało do komunikatu, w którym stwierdziło, że doniesienia obu portali zawierają "sporo manipulacji i dezinformacji".
NFOŚiGW odpowiada
"Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przeznacza kilkudziesięciokrotnie większe środki na likwidację smogu, niż te wspomniane przez oko.press. Kwota, która pojawiła się w artykule, jako dofinansowanie termomodernizacji obiektów należących do związków wyznaniowych i Kościołów w ramach programu "Poprawa jakości powietrza" realizowanego od 2016 roku to jedynie 4,8 proc. dofinansowania, jakie w ostatnich latach zostało przekazane na ten cel ze środków krajowych. Głównym odbiorcą dofinansowania w ramach pozostałych programów są osoby fizyczne i samorządy" – informuje w komunikacie Narodowy Fundusz.
NFOŚiGW podkreśla jednocześnie, że "termomodernizacja w ramach wspomnianego programu budynki kościelne wielu wyznań, m.in. Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, Cerkwi Prawosławnej (Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego), Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego czy Kościoła Zielonoświątkowego"."
Obiekty te, jak również budynki kościelne należące do Kościoła Rzymskokatolickiego, pełnią funkcję nie tylko sakralną, ale w wielu wypadkach kulturalną, społeczną czy oświatową, jednocześnie będąc zabytkami chronionymi prawem. "Ponadto w kwocie tej dofinansowano inne obiekty należące do Kościołów i związków wyznaniowych, m.in. szpitale, zakłady opieki zdrowotnej, domy studenckie, przedszkola, uczelnie, domy dziecka czy domy pomocy społecznej" – wyjaśnia NFOŚiGW.