Nowa funkcja Emilewicz. "Dziękuję za zaufanie"
Do jej zadań należeć będzie wspieranie współpracy pomiędzy organami administracji rządowej, agencjami wykonawczymi, zrzeszeniami, izbami gospodarczymi i innymi krajowymi podmiotami zaangażowanymi w polsko-ukraińską współpracę rozwojową, w szczególności, w obszarze odbudowy Ukrainy.
Jadwiga Emilewicz będzie prowadziła też działania na rzecz współpracy pomiędzy krajowymi przedsiębiorcami oraz innymi podmiotami krajowymi zaangażowanymi we współpracę między Polską a Ukrainą, a także reprezentowała Radę Ministrów w rozmowach ze stroną ukraińską w tym obszarze.
Kim jest Jadwiga Emilewicz?
W latach 2019-2020 była ministrem w drugim gabinecie premiera Mateusza Morawieckiego; od 15 listopada 2019 r. jako minister rozwoju, a od 9 kwietnia 2020 r. objęła dodatkowo urząd Wiceprezesa Rady Ministrów. Współautorka Tarczy Finansowej i Antykryzysowej dla firm zmagających się z bezprecedensowym kryzysem w trakcie pandemii Covid-19. Rozwiązania te ułatwiły wielu polskim przedsiębiorcom przetrwanie i ocaliły miejsca pracy. W rządzie zasiadała do 6 października 2020 r. Od 2019 r. jest posłanką na Sejm, członkiem klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości.
Wcześniej, w latach 2018-2019, pełniła funkcję Ministra Przedsiębiorczości i Technologii, a w latach 2015-2018 była podsekretarzem stanu w Ministerstwie Rozwoju.
W latach 1999-2002, Jadwiga Emilewicz pracowała w Departamencie Spraw Zagranicznych Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Jest absolwentką Instytutu Nauk Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ otworzyła przewód doktorski. Jest stypendystką Uniwersytetu Oxford oraz programu American Council on Germany, Dräger Foundation, ZEIT-Stiftung Ebelin und Gerd Bucerius. Od 2003 r. związana z Wyższą Szkołą Europejską im. ks. J. Tischnera w Krakowie. Emilewicz to też działaczka społeczna, menedżer kultury, autorka wielu publikacji naukowych. Zna język angielski, niemiecki i francuski. Ma trzech synów.